Proces neonazistów oczami filmowców

Film dokumentalny „Wyrok na Węgrzech”, o głośnym procesie neonazistów oskarżonych o zamordowanie sześciu Romów będzie można obejrzeć w najbliższych dniach w Warszawie, Oświęcimiu, Krakowie i Wrocławiu.

Dokument ten to kronika procesu grupy neonazistów, oskarżonych o zamordowanie sześciu Romów, w tym kobiet i dziecka. Film wiernie oddaje specyfikę ponad dwuletniego procesu. Klaustrofobiczna przestrzeń niewielkiej sali sądowej, w której sprawców od rodzin ofiar dzielą zaledwie metry, pozwala na bardzo bliską obserwację tak jednych, jak i drugich. Jednym z głównych bohaterów – procesu i filmu – jest sarkastyczny sędzia, bezceremonialnie traktujący zarówno oskarżonych, jak i świadków. Ale jego skrupulatne przesłuchania ujawniają nie tylko przebieg wydarzeń, które doprowadziły do śmierci kolejnych ofiar, lecz także szokujące pokłady instytucjonalnej ksenofobii. W najbardziej szokującej scenie filmu pracownik pogotowia próbuje wyjaśnić, dlaczego dziesięciolatka z widoczną raną postrzałową na głowie uznał za zmarłego z powodu... zaczadzenia.

Po projekcjach odbędzie się dyskusja z udziałem reżyserki filmu Eszter Hajdú, a także ekspertami – prawnikami, działaczami organizacji pozarządowych i socjologami.

Spotkanie organizuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka i organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

Terminy projekcji:

7 października, Warszawa

18:00 Kino.Lab, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2)

8 października, Oświęcim

18:00 Cafe Bergson (Plac Księdza Jana Skarbka 5) – pokaz organizowany we współpracy z Centrum Żydowskim w Oświęcimiu

9 października, Kraków

18:00 Kino Paradox (ul. Krupnicza 38)

10 października, Kraków

17:30 Żydowskie Muzeum Galicja (ul. Dajwór 18)

11 października, Wrocław

17:00 Ośrodek Debaty Międzynarodowej Wrocław (pl. Bp. Nankiera 17) – pokaz organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego NOMADA

źródło: www.watchdocs.pl

 źródło: www.watchdocs.pl

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski