Promocja zbioru opowiadań adw. Jacka Dubois


Promocja zbioru opowiadań adw. Jacka Dubois, pt. "Nieład czyli iluzje sprawiedliwości", odbyła się 4 kwietnia w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Edipress Książki. 

Spotkanie autorskie cieszyło się ogromną popularnością. Wśród gości byli m.in. prof. Małgorzata Gersdorf, Pierwszy Prezes Sadu Najwyższego, prof. Bohdan Zdziennicki, były Prezes Trybunału Konstytucyjnego, adw. Czesław Jaworski, redaktor naczelny "Palestry", adw. Ziemisław Gintowt, członek Prezydium NRA, senator RP adw. Aleksander Pociej, adw. Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, była poseł na Sejm RP, państwo Ludwika i Henryk Wujcowie oraz Bohdan Butenko.  Nie zabrakło także przedstawicieli władz izbowych oraz Naczelnej Rady Adwokackiej, obecna była także Iga Rembiszewska, dyrektor Edipresse Książki

Podczas wieczoru autorskiego o książce opowiadał adw. Jacek Dubois oraz adw. Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Rozmowę poprowadzili dziennikarz Michał Dobrołowicz.

Autor 15 opowiadań, do których inspiracją było doświadczenie 30-letniej praktyki adwokackiej, mówił, że kluczem do czytania książki jest jej tytuł. Warto bowiem pomyśleć, co by się stało, gdyby wymiar sprawiedliwości używany był w niecnych celach? Zapanowałby chaos. Adw. Dubois mówił także, że zawarte w książce opowiadania są przestrogą dla młodych kolegów po fachu, na co uważać i jakich sytuacji się wystrzegać nie tylko w życiu zawodowym, ale również prywatnym. Pytany o to, co z opowiadań zdarzyło się naprawdę, odpowiedział, że „nie zdarzyło się nic i zdarzyło się wszystko”. Inspiracją były jego doświadczenia zawodowe, ale same wydarzenia i postaci są fikcyjne. Jako adwokat nie może bowiem naruszać tajemnic związanych ze sprawami i klientami.

Adw. Pietrzak wyznał, że przeczytał wszystkie opowiadania w jeden wieczór, ponieważ każde trzyma czytelnika w napięciu oraz pozostawia uczucie przerażenia na myśl, że takie sytuacje mogą się zdarzyć. Wymiar sprawiedliwości jest bowiem konstruktem ludzkim, ze wszystkimi, ludzkimi słabościami. Wyobrażamy sobie np. sędziów jako postaci z marmuru, a książka adw. Dubois odsłania ludzki aspekt przedstawicieli także tego zawodu.

Adw. Jacek Dubois mówił też o swojej przygodzie z pisarstwem, która zaczęła się od książek dla dzieci. Powiedział, że dorasta jako pisarz, przechodząc od literatury dziecięcej do książek o tematyce prawniczej dla dorosłych czytelników. Zapewnił, że ma już pomysły na kolejne książki, w pierwszej kolejności jednak chce ukończyć jeszcze jedną książkę dla dzieci.

W swoim dorobku literackim adwokat Jacek Dubois ma już dwa zbiory felietonów, książkę o najsłynniejszych filmowych dramatach sądowych pt. „Mordowanie na Ekranie”, a także osiem bestsellerów dla dzieci, w tym cykl powieści detektywistyczno-przygodowych. Pisanie książek  jest jego wyjątkowym hobby, którym zajmuje się po godzinach spędzonych na sali sądowej.

Wieczór zakończył się rozmowami kuluarowymi. Autor podpisywał egzemplarze swojej książki.  

Okręgowa Rada Adwokacka składa podziękowania partnerowi wydarzenia wydawnictwu Edipresse Książki za pomoc w przygotowaniu spotkania, w szczególności Idze Rembiszewskiej – dyrektor Edipresse Książki, Renacie Bogiej-Mikołajczyk – kierownik Promocji Edipresse książki oraz Jakubowi Frołow z agencji PR – BookSenso.  Za zaangażowanie dziękujemy także adw. Monice Rajskiej – przewodniczącej Komisji Integracji Środowiskowej, Kultury i Sportu Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, adw. Katarzynie Majer-Gębskiej, adw. Agnieszce Błażowskiej, apl. adw. Joannie Tkaczyk, apl. adw. Dominice Tomaszewskiej, apl. adw. Magdalenie Niegierewicz oraz apl. adw. Piotrowi Wojciechowskiemu.

 

fot. Aleksander Rzepecki, ORA w Warszawie


Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry