Obywatel a edukacja prawna - konferencja w Dniu Wymiaru Sprawiedliwości

"Obywatel a edukacja prawna" to temat konferencji naukowej, zaplanowanej na 23 maja w Gdańsku. Odbędzie się ona w ramach ogólnopolskich obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości. 

Organizatorami konferencji są: Sąd Okręgowy w Gdańsku, Stoarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA oraz Miasto Gdańsk. Konferencja odbędzie się w Wielkiej Hali Dworu Artusa w Gdańsku.

(zobacz szczegółowy program)

Tego samego dnia odbędzie się także seminarium "Etyka zawodów prawniczych - wspólne wartości" w Zakładzie Praw Człowieka i Etyki Prawniczej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego o godz. 17.00

Dzień Wymiary Sprawiedliwości obchodzony będzie w całym kraju. Organizują go Stowarzyszenie Sędziów Polskich „IUSTITIA”, Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce i Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych Pro Familia oraz Stowarzyszeie Sędziów Themis.

Ma on upamiętniać rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię. Sędzia Falcone dał się poznać jako człowiek niestrudzenie i bezkompromisowo walczący o sprawiedliwość. Inicjatorem ustanowienia obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości jest Stowarzyszenie „Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności” MEDEL, a w Polsce Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Będzie to też zarazem okazja, aby powiedzieć o ważnej roli społecznej sędziów i przedstawicieli zawodów prawniczych.

Organizatorzy Dnia apelują, by w tym dniu sędziowie, pracownicy sądów i przedstawiciele zawodów prawniczych wpięli do stroju fioletowe wstążki. Zachęcają do tego również adwokatów, którzy stanowią jeden z filarów wymiaru sprawiedliwości.

W kilkunastu sądach odbędą się lokalne wydarzenia o charakterze „otwartych drzwi”. Lista sądów zostanie umieszczona na stronach internetowych organizatorów.

23 maja  o godzinie 14.00 odbędzie się rozmowa wideo z prezesem SSP „Iustitia” Krystianem Markiewiczem, który odpowie na wszystkie pytania internautów. Wydarzenie to będzie transmitowane na Twitterze przez platformę Periscope: https://twitter.com/JudgesSsp

(zobacz plakat Dnia Wymiaru Sprawiedliwości)


Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/