VII Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw


Już po raz kolejny Komisja Wizerunku Zewnętrznego i Ochrony Prawnej przy NRA w Warszawie wraz izbą adwokacką w Katowicach była organizatorem panelu prawniczego w ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który odbył się 20 października 2017r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Na tym Kongresie tylko adwokaci, jako jedyne środowisko prawnicze, są organizatorami panelu. W tym roku tematem panelu był „Przedsiębiorca w sądzie”. Moderatorem dyskusji był adwokat Roman Kusz, dziekan izby katowickiej, a do dyskusji zaproszeni zostali: prof. Frank Diedrich, adwokat izby hanowerskiej, wykładowca uczelni brytyjskich i amerykańskich, adwokat Aleksander Kirchmauer, na co dzień właściciel kancelarii adwokackiej w St. Pӧlten w Austrii, adw. Wojciech Bergier były Konsul RP w Los Angeles, na co dzień członek Los Angeles Bar Association oraz krakowskiej izby adwokackiej oraz Cezary Kaźmierczak, polski publicysta, wydawca i przedsiębiorca od 2010 prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Tematyka tegorocznego panelu sprawiła, że wśród licznie zgormadzonych słuchaczy przeważali przedstawiciele biznesu, obecni byli również członkowie Komisji Wizerunku Zewnętrznego i Ochrony prawnej przy NRA oraz adwokaci izby katowickiej. Zaproszeni prelegenci omawiali tematykę z perspektywy kraju, w którym na co dzień wykonują zawód adwokata, co było szczególnie interesujące dla polskiego przedsiębiorcy i adwokata, będącego pośrednikiem między przedsiębiorcą a wymiarem sprawiedliwości.

Słuchacze mieli możliwość porównania praktyk stosowanych w różnych państwach europejskich, jak i w Stanach Zjednoczonych. Paradoksalnie okazało się, że procedury są różne, ale czas prowadzenia sporów podobny. Koszty postępowania ponoszone przez przedsiębiorcę są także różne, ale np. w Austrii pozwalają na utrzymanie w całości sądów. Droga do zawodu sędziego w Europie jest zbliżona, w Stanach Zjednoczonych inna. Tak naprawdę paneliści dotknęli dopiero wielu problemów, będzie więc do czego wracać za rok.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry