ABA: debata liderów krajowych samorządów prawniczych

American Bar Association, w ramach dorocznego spotkania 4-9 sierpnia br., zorganizował debatę liderów krajowych samorządów prawniczych – „Distinguished Guests Roundtable”. Naczelną Radę Adwokacką reprezentował adw. Wojciech Bagiński – przewodniczący Komisji ds. Zagranicznych NRA, który jest również adwokatem w stanie Nowy Jork i wieloletnim członkiem ABA.

Debatę otworzyła prezydent ABA Patricia Lee Refo. Podkreśliła, jak ważną rolę w społeczeństwie pełnią samorządy i stowarzyszenia prawnicze w czasach, kiedy na świecie obserwujemy wzmożone ataki na rządy prawa. Przywitała też i przedstawiła następnego prezydenta ABA – adwokata Reginalda Turnera.

Podczas spotkania dyskutowano nad wpływem pandemii na organizację oraz działanie samorządów i stowarzyszeń prawniczych, w tym o wpływie organizacji zdalnych rozpraw w internecie na dostęp do sądownictwa dla obywateli, a także kwestiami dalszego zacieśniania współpracy pomiędzy reprezentowanymi na spotkaniu samorządami.    

Prezes Kindermann wskazała, że z perspektywy członków DAV niezwykle ważne jest, aby przyszłe konferencje i wykłady organizowane były w formie zwykłej. Członkowie DAV wskazują, że cenią wykłady i konferencje zdalne, ale najważniejsza część komunikacji i nauki z nich płynących odbywa się w bezpośrednim kontakcie, który nie da się odtworzyć w sieci. Prawnicy lubią omawiać problemy, jakie napotykają w praktyce w przerwach konferencji i w atmosferze poufności. Sieć nie zawsze to zapewnia.

Prezydent Law Society wskazała na opóźnienia w rozpatrywaniu spraw sądowych w związku z pandemią. Wskazała, że pomimo gotowości prawników do udziału w rozprawach zdalnych, sądy i klienci w Anglii i Walii preferują jednak rozprawy tradycyjne. Wskazała, że brak bezpośredniego kontaktu podczas rozprawy pomiędzy adwokatem a klientem, brak możliwości szczegółowej obserwacji klienta i świadków przez sąd i ławę przysięgłą w rozprawach zdalnych może negatywnie wpłynąć na wynik sprawy.

Adw. Wojciech Bagiński m.in. przedstawił sposób organizacji wyborów samorządowych w Izbach Adwokackich w Polsce w dobie pandemii, co spotkało się z zainteresowaniem większości uczestników debaty, a to w związku z koniecznością zapewnienia możliwości udziału w nadchodzących, bezpośrednich wyborach w ich samorządach równie znaczącej liczbie adwokatów. 

W szczególności jednak podziękował wszystkim samorządom zagranicznym za współpracę i wsparcie w walce o praworządność. Podkreślił, że w obecnych czasach niezwykle ważne jest wzajemne wsparcie, jakie okazują sobie adwokaci i samorządy z różnych państw. Łatwość wymiany poglądów, myśli i czerpania ze swoich doświadczeń, która pojawiła się w związku z przyśpieszoną digitalizacją ułatwia utrzymywanie i nawiązywanie mocnych i trwałych więzi. Podkreślił również wagę tego nowego forum, które ABA otworzyło dla liderów samorządów prawniczych na świecie, a które powinno zapewnić możliwość jeszcze większej integracji środowiskowej.

Wszyscy goście zgodzili się, że takie forum jest potrzebne – w szczególności w czasie, gdy obserwujemy ataki na praworządność, sądownictwo oraz media na świecie. Gośćmi debaty byli: Edith Kindermann (President of the German Bar Association), Margarete von Galen (President of the CCBE), Derek Sweeting QC (Chair of the Bar Council of England and Wales), I. Stephanie Boyce (President of the Law Society of England and Wales), Ken Dalling (President Law Society of Scotland), Hanna Raiha-Mantyharju (President of the Finnish Bar Association), Amirali Nasir (Vice  President, Law Society of Hong Kong), Ruth Crawford QC (Treasurer of the Faculty of Advocates, Scotland), Nancy Stafford (Chair Elect ABA International Law Section), David Schwartz (Vice Chair for the International Law Section of the ABA), Donna Evans (International Policy Manager, Law Society of England and Wales), Lourdes Venes (Secretary General, Inter-American Bar Association), Stefan von Raumer (member of the Board of the German Lawyers Association/Deutscher Anwaltverein), Moises Castro Pizaña (President of the Corporate Lawyers Association, Bar of Law of México), Marcos Ríos, (ABA International Law Section Chair-Elect), a także Zhi Qiang Li (President of the Inter Pacific Bar Association) oraz Byunghwa Lee, przedstawiciel Korean Bar Association.

Ustalono, że kolejne spotkanie odbędzie się na początku następnego roku.

Zachęcamy do śledzenia stron internetowych American Bar Association. W szczególności zapraszamy na specjalnie stworzoną stronę internetową, na której można znaleźć ciekawe artykuły odnośnie wpływu pandemii na firmy prawnicze i samorządy, a także m.in. przywództwa w czasie kryzysu. (przejdź do strony)

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski