Adw. Gregorczyk-Abram o Europejskim Dniu Prawnika

10 grudnia przypada Europejski Dzień Prawnika, w tym roku będzie on przebiegał pod hasłem "Dostęp do prawnika, to dostęp do Twoich praw". W ramach obchodów Dnia, w ponad stu szkołach ponadpodstawowych w całym kraju adwokaci przeprowadzą lekcje na temat dostępu do wymiaru sprawiedliwości. O inicjatywie mówiła 7 grudnia w programie RZECZoPRAWIE adw. Sylwia Gregorczyk-Abram.

Europejski Dzień Prawnika przypada w tym samym dniu, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Hasłem EDP jest „Dostęp do prawnika to dostęp do Twoich praw” („Access your lawyer to access your rights”).

Europejski Dzień Prawnika ustanowiła Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE), w Polsce obchodzony jest wspólnie przez Naczelną Radę Adwokacką oraz Krajową Izbę Radców Prawnych. Organizowany jest on we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Jego celem jest promowanie idei państwa prawa i podstawowych wartości wymiaru sprawiedliwości, propagowanie zawodu prawnika jako obrońcy praw człowieka, wspierającego budowę społeczeństwa obywatelskiego. W tym roku motywem przewodnim akcji jest dostęp do wymiaru sprawiedliwości i kwestia dostępu do pomocy prawnej w postępowaniu karnym.

CCBE w tym roku podkreśla szczególną wagę Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/48/UE z dnia 22 października 2013r. w sprawie prawa dostępu do adwokata w postępowaniu karnym i w postępowaniu dotyczącym europejskiego nakazu aresztowania oraz w sprawie prawa do poinformowania osoby trzeciej o pozbawieniu wolności i prawa do porozumiewania się z osobami trzecimi i organami konsularnymi w czasie pozbawienia wolności.

Zapis rozmowy znajduje się pod linkiem:

(zobacz całą rozmowę)


Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry