Adw. Gregorczyk-Abram: prawa człowieka to nie jest pusty slogan

Prawa człowieka to nie jest pusty slogan - mówi adw. Sylwia Gregorczyk-Abram, Prawnik Pro Bono Roku 2016, w wywiadzie udzielonym "Rzeczpospolitej". 

Adw. Gregorczyk-Abram jest zdania, że w kwestii ochrony praw człowieka w Polsce jest obecnie lepiej. "Kiedyś nie do końca było wiadomo, co się kryje pod tym pojęciem. Dziś prawa człowieka nie są już abstrakcją. Kiedyś łamanie praw człowieka wielu ludzi utożsamiało z krajami słabo rozwiniętymi, biednymi czy ogarniętymi wojną. Obecnie społeczeństwo już wie, że prawa człowieka dotyczą każdego z nas, identyfikują je z prawem np. do sprawiedliwego procesu, do życia w rodzinie czy tajemnicy korespondencji." - stwierdziła.

Zastrzegła jednak, że są obszary, gdzie z przestrzeganiem praw człowieka bywa różnie. "Chodzi przede wszystkim o prawa uchodźców, osób o innej orientacji seksualnej oraz kobiet. Świadczy o tym np. powracająca dyskusja o wypowiedzeniu tzw. konwencji antyprzemocowej oraz liczne próby wprowadzenia przepisów odbierających kobietom prawo do przerywania ciąży. Mam nadzieję, że ten niepokojący trend zostanie zahamowany. W przeciwnym razie możemy zaprzepaścić wszystko, co wypracowaliśmy, gdy chodzi o obronę praw człowieka."
 

Konkurs Prawnik Pro Bono w tym roku po raz czternasty zorganizowała Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych wraz z dziennikiem "Rzeczpospolita". Kapituła nagrody, w której zasiada m.in. adw. Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, co roku wyróżnia prawników, którzy bezpłatnie pomagają innym, zarówno osobom fizycznym, organizacjom społecznym, jak i instytucjom.  

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry