Andrzej Zajda o adw. Romanie Łyczywku - nowa książka


"Roman Łyczywek - na sali sądowej i nie tylko" to nowa książka autorstwa adw. Andrzeja Zajdy, która ukazała się w ramach serii wydawniczej  "Biblioteki Palestry". Seria została zainicjowana przez Ośrodek Badawczy Adwokatury im. adw. W. Bayera w 2017 r.

W 2016 roku, 8 lutego, przypadała 100. rocznica urodzin adw. dr. Romana Łyczywka. To szczególna okazja, by wrócić do życia i zawodowych osiągnięć wybitnego adwokata. Był harcerzem Szarych Szeregów, powstańcem warszawskim, pierwszym adwokatem w powojennym Szczecinie, organizatorem polskiego życia publicznego oraz współtwórcą struktur wymiaru sprawiedliwości w tym mieście, współzałożycielem samorządu adwokackiego, publicystą, działaczem opozycyjnym lat osiemdziesiątych, obrońcą w procesach politycznych, erudytą, bibliofilem i humanistą. Wstęp do książki napisał adw. Marek Mikołajczyk.

Napisania biografii o życiu, karierze i twórczości adw. Romana Łyczywka podjął się szczeciński adwokat Andrzej Zajda. W przedmowie do książki wspomina, że miał okazję poznać bohatera swojej książki. "Pamiętam, że wspólne występowanie w trakcie procesów sądowych było dla mnie wówczas okazją, by na własne oczy zobaczyć pracę adwokata, którego autorytet i doświadczenie budziły ogólne uznanie. Niniejsze opracowanie nie jest hołdem składanym jego osobie - jest ono, co oczywiste, niewystarczajace. Ma na celu jedynie niezbędne podsumowanie jego działalności, zdanie sprawy z dokonań tego wybitnego człowieka, tak aby pozostał w pamięci potomnych". 

Książka zawiera wiele fotografii i dokumetów z rodzinnego archiwum. Posłowie napisał syn Romana Łyczywka - adw. Włodzimierz Łyczywek.

Współwydawcami książki są – wydawnictwo Arche, Ośrodek Badawczy Adwokatury oraz Naczelna Rada Adwokacka.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry