Biblioteka Palestry: o sztuce przesłuchiwania świadka


W ramach Biblioteki Palestry ukazała się książka Francisa L. Wellmana „The Art of Cross-Examination". Tekst z 1903 roku jest kultową pozycją amerykańskiej literatury prawniczej na temat sztuki przesłuchania świadka w realiach amerykańskiego przesłuchania krzyżowego (cross-examination). Książkę wydało wydawnictwo C.H. Beck.

Książka zawiera rozdziały w języku angielskim oraz tłumaczenie autorstwa adw. Juliana J. Bąkowskiego.

Książka, napisana w 1903 roku, jest dziełem ponadczasowym i uniwersalnym. „Sztuka przesłuchania krzyżowego" to nie tylko przyjemna i momentami zabawna lektura pozwalająca na spojrzenie na profesję prawnika z odrobiną humoru i przymrużeniem oka. To również niezwykle mądra i ponadczasowa lekcja umiejętnego słuchania oraz zadawania pytań na sali rozpraw, przydatna każdemu adwokatowi oraz radcy prawnemu.

Książka opatrzona została dodatkowo wprowadzeniem adw. Wojciecha Bergiera.

"Prace nad polskim przekładem rozpoczęliśmy w 2013 roku. W pierwotnym założeniu książka miała się ukazać po wprowadzeniu w Polsce modelu tzw. kontradyktoryjnego procesu karnego, który zakładał ograniczenie prawa członków składu orzekajacego do zadawania pytań osobie przesłuchiwanej tylko w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami. Jak to zwykle bywa, problemy dnia codziennego uniemożliwyły ukończenie przekładu w czasie epizodycznego obowiązywania tych przepisów. Nie zmienia to jednak faktu, że w sztuce obrończej umiejętności, o których pisze Wellman, są przydatne" - napisał adw. Bergier.

Francis Lewis Wellman urodził się 29 lipca 1854 r. w Brooklinie w stanie Massachusetts, zmarł w 1942. Absolwent Uniwersytetu Harvarda, wykładowca Harvard Law School oraz Boston Law School. Był wziętym adwokatem procesualistą z Nowego Jorku. Słynął z tego, że wynik prowadzonych przez niego przesłuchań krzyżowych często zaskakiwał. Jest jednym z nielicznych ze swojego pokolenia, którego nazwisko na stałe weszło do dziejów sztuki obrończej, a to za sprawą książki wydanej po raz pierwszy w 1903 roku nakładem popularnej oficyny The Macmillan Company.

(zobacz książkę na stronie wydanwictwa)

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry