Biblioteka Palestry: wspomnienia Tadeusza Piziewicza


Wspomnienia adw. Tadeusza Piziewicza "Od Lwowa do Bydgoszczy" wydała Biblioteka Palestry. Współwydawcami książki są – wydawnictwo Arche, Ośrodek Badawczy Adwokatury oraz Naczelna Rada Adwokacka.

Tadeusz Piziewicz (1895-1996) to wybitny prawnik, sędzia i adwokat. W czasie I wojny światowej oficer armii austriackiej, brał udział w obronie Lwowa i uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Od 1938 roku związany z Bydgoszczą. Po zakończeniu II wojny światowej czlonek Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich. W latach 1945-1951 sędzia Sądu Wojewódzkiego, a następnie adwokat, specjalizujący się w sprawach karnych.

"Czego może on nauczyć nas adwoaktów, sędziów, prawników w ogóle? - zastanawia się w słowie wstępu adw. Justyna Mazur, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy. - Oprócz tych 'banalnych' przymiotów, które da się z jego wspomnień wyczytać: niezachwianej wiary w sprawiedliwość, ludzkiego spojrzenia na sprawy i kazusy, przywiązania do ducha a nie litery prawa, czy oddania pracy społecznej, Piziewicz daje przykład sędziego, a później radcy i wreszcie adwokata przywiązanego do nauki i wiedzy."

Seria wydawnicza "Biblioteki Palestry" została zainicjowana przez Ośrodek Badawczy Adwokatury im. adw. W. Bayera w 2017 r.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry