Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej zachęca prawników do dyżurów przy infolinii

Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej zachęca prawników – adwokatów, aplikantów adwokackich, radców prawnych i przedstawicieli innych zawodów prawniczych – do dobrowolnych dyżurów przy ogólnopolskiej infolinii dla obywateli Ukrainy, uciekających przed wojną i potrzebujących pomocy prawnej w Polsce. Wolontariusze sami wybierają przedział czasowy i częstotliwość dyżurów. Centrum zajmuje się wsparciem ze strony tłumaczy. Numer do infolinii to +48 800 088 544.

Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-19.00.

Dyżury prawników trwają po trzy godziny w przedziałach czasowych:

  • od godz. 10.00 do godz. 13.00
  • od godz. 13.00 do godz. 16.00
  • od godz. 16.00 do godz. 19.00.

Zgłaszający się do pomocy wolontariusze sami decydują, jak często i w jakim przedziale czasowym chcą się zapisać. Nie ma odgórnie przypisanych dyżurów ani wymagań czasowych – każdy trzygodzinny dyżur ma znaczenie dla funkcjonowania infolinii.

Infolinia działa w oparciu o aplikację: pozwala ona wolontariuszom na określenie, kiedy chcą pełnić dyżur. Dyżurować można z dowolnego miejsca – także z własnego domu – wystarczy mieć komputer i słuchawki z mikrofonem.

Aplikacja infolinii pozwala też osobie dzwoniącej na wybór języka, w jakim chce usłyszeć poradę oraz na łatwe dołączenie się do rozmowy tłumacza, o którego udział troszczy się Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej.

Prawnicy, którzy chcą włączyć się w wolontariat przy infolinii, proszeni są o wypełnienie formularza, dostępnego na stronie prawnicyukrainie.pl (bezpośredni link do formularza)

Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej powstało z inicjatywy adw. Przemysława Rosatiego, prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej oraz r.pr. Włodzimierza Chróścika, prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych, w marcu 2022 r.

Zadaniem Centrum jest udzielanie w Polsce pomocy prawnej pro bono osobom poszkodowanym wojną w Ukrainie. Działa poprzez ogólnopolską infolinię - +48 800 088 544 - oraz ulokowane w całym kraju punkty informacji prawnej. Mapa punktów na stronie www.prawnicyukrainie.pl
 
Na infolinię mogą bezpośrednio dzwonić obywatele Ukrainy, którzy poszukują pomocy prawnej. W ramach Centrum są tworzone, ujednolicane i tłumaczone na język ukraiński wzory umów i dokumentów ułatwiających załatwianie urzędowych formalności. (bezpośredni link).

Dostępna jest lista sprawdzonych źródeł rządowych i europejskich dotyczących przebywania na terytorium Polski i krajów należących do Unii Europejskiej. (bezpośredni link).

Odbiorcy znajdą tu też zakładkę z najczęściej zadawanymi pytaniami i odpowiedziami (bezpośredni link )

Adres mailowy Centrum: prawnicy.ukrainie@kirp.pl

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski