FBE przyjęła rezolucję ws obecnej sytuacji sędziów i prawników w Polsce

Federacja Adwokatur Europejskich (FBE), obradująca 22 września w Warszawie,  przyjęła rezolucję w sprawie obecnej sytuacji sędziów i prawników w Polsce.

FBE wyraża zaniepokojenie postępującym spadkiem niezależności sędziów, prokuratorów, prawników i administracji wymiaru sprawiedliwości, spowodowanym szeroko rozumianą interwencją rządu w powoływanie i odwoływanie sędziów, brakiem poszanowania decyzji sądów oraz ingerencją w działania prokuratury.

Federacja Adwokatur Europejskich wyraża też zaniepokojenie co do zmian wprowadzanych w polskim Sądzie Najwyższym oraz postępowaniami dyscyplinarnymi i wyjaśniającymi wszczętymi przeciwko poszczególnym sędziom.

Na zgromadzeniu generalnym w Warszawie FBE przyjęła też kilka innych rezolucji. W dwóch dokumentach odnoszących się do sytuacji w Rumunii, FBE mówi o kontynuacji naruszania praworządności, a także wolności słowa w tym kraju. Kolejne stanowisko FBE dotyczy obecnej sytuacji sędziów, prokuratorów, prawników i dziennikarzy w Turcji. FBE domaga się ochrony niezależności zawodów prawniczych oraz dziennikastwa, respektowania praw człowieka oraz wyraża wsparcie dla tureckich kolegów-prawników.

W rezolucji dotyczącej Serbii, FBE wyraża głębokie zaniepokojenie atakami na życie i zdrowie serbskich prawników i ich rodzin, które miały miejsce w czasie ostatnich trzech lat, a w skutek których śmierć poniosło dwóch prawników.

FBE przyjęło też rezolucję apelującą o przestrzeganie praworządności na Węgrzech. Kolejna rezolucja przyjęta 22 września dotyczy praw kobiet na świecie. Federacja Adwokatur Europejskich wyraża uznanie dla pracy kobiet-prawniczek, a szczególnie dla Samar Badawi, która walczy o prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej.

Ostatnia rezolucja mówi o potrzebie stworzenia grupy roboczej, której celem będzie przeciwwdziałanie naruszaniu praworządności i praw człowieka oraz bronić będzie niezależności wymiaru sprawiedliwości przed krajowymi i międzynarodowymi organizacjami.

Prawnicy zrzeszeni w Federacji Adwokatur Europejskich (FBE) przyjechali do Warszawy, aby w dniach 20-22 września uczestniczyć w 52. kongresie Fédération des Barreaux d’Europe. Zgromadzenie generalne prowadzi Michele Lucherini, prezes FBE.

 

(czytaj treść rezolucji na stronie FBE)


Warning: Division by zero in /serwis_adw_new/newsletter_strona/page/views/bloki.php on line 167

Warning: Division by zero in /serwis_adw_new/newsletter_strona/page/views/bloki.php on line 169
Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry