I Ogólnopolski Kongres Praw Obywatelskich 8-9 grudnia

I Ogólnopolski Kongres Praw Obywatelskich rozpocznie się 8 grudnia w Warszawie. Ma być okazją do poważnych rozmów o Polsce. W tym roku Instytucja Rzecznika Praw Obywatelskich kończy 30 lat.

Spotkanie odbędzie się w przeddzień obchodzonego na całym świecie Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Miejsce debat to Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. 

W ramach Kongresu zaplanowano 36 paneli na ważne tematy - od spraw specjalistycznych po ogólne. Wśród panelistów są m.in. adw. Rafał Dębowski, sekretarz NRA, adw. Jacek Dubois i adw. Sylwia Gregorczyk-Abram, sędzia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego.  

Kongres wpisuje się w obchody jubileuszu 30-lecia Instytucji rzecznika Praw Obywatelskich. Stąd w programie są wystąpienia oraz archiwalne nagrania z wystąpień kolejnych rzeczników - prof. Ewy Łętowskiej, pierwszej rzeczniczki praw obywatelskich i kolejnych: Tadeusza Zielińskiego, Adama Zielińskiego, Andrzeja Zolla, Janusza Kochanowskiego i Ireny Lipowicz.

(zobacz program)

"Prawa człowieka to nie tylko Konstytucja i wielkie prawnicze debaty - podkreślają organizatorzy. - To, jak respektowane są nasze prawa, rozstrzyga się codziennie w tysiącu sprawach pozornie bardzo specjalistycznych. Pozornie. Bo nie ma praw człowieka bez dyskusji o prawach pracowników, prawach lokatorów, o ochronie środowiska, o prawach osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, albo o prawach tych, którzy przechodzą kryzysy psychiczne. Prawa człowieka to prawa kobiet i prawo do ochrony danych osobowych. Prawa osób starszych i nowoczesne rozumienie, czym jest zasada równego traktowania. To prawa pacjentów (zwłaszcza wobec wyzwań biotechnologii) i prawa więźniów. W końcu – prawa tych, którzy odpowiadają za nasze bezpieczeństwo. Nie ma praw człowieka bez języka na tyle prostego, że żaden obywatel Rzeczypospolitej nie czuje się wykluczony z dotyczącej go debaty." 

 (zobacz plan paneli Kongresu - 8 grudnia  i  9 grudnia)

Na Kongres można przyjść i zarejestrować się miejscu. Będzie można uczestniczyć w panelach, na których będą wolne miejsca. 

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry