IBA zaniepokojone aresztowaniem irańskiego prawnika

Instytut Praw Człowieka IBA  (IBAHRI) wyraził głębokie zaniepokojenie wobec pozbawienia wolności irańskiego prawnika zajmującego się prawami człowieka - Amirsalara Davoodiego. Davoodi został aresztowany w kraju w dniu 20 listopada 2018 r. i oskarżony o zbrodnie przeciwko bezpieczeństwu narodowemu.

W dniu aresztowania Davoodiego agenci wywiadu państwowego przybyli do jego biura bez nakazu, przeszukali pomieszczenia, skonfiskowali część dokumentów związanymi z jego sprawami i aresztowali go. Agenci przeszukali bez nakazu także dom Davoodiego.

Współprzewodniczący IBAHRI, Hon Michael Kirby powiedział, że "Bez dostępu do adwokata, prawa Amirsalara Davoodiego do rzetelnego procesu sądowego są łamane w najbardziej fundamentalny sposób przez władze irańskie”.

IBAHRI wezwał władze irańskie do zezwolenia Davoodiemu na dostęp do adwokata i pełnych praw do odwiedzin rodziny. Ponadto przypomniał władzom irańskim, że mają obowiązek albo oskarżyć Davoodiego o przestępstwo i sądzić go zgodnie z międzynarodowymi standardami sprawiedliwego procesu, albo natychmiast uwolnić.

(więcej na stronie IBA)

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski