IBA zaniepokojone aresztowaniem irańskiego prawnika

Instytut Praw Człowieka IBA  (IBAHRI) wyraził głębokie zaniepokojenie wobec pozbawienia wolności irańskiego prawnika zajmującego się prawami człowieka - Amirsalara Davoodiego. Davoodi został aresztowany w kraju w dniu 20 listopada 2018 r. i oskarżony o zbrodnie przeciwko bezpieczeństwu narodowemu.

W dniu aresztowania Davoodiego agenci wywiadu państwowego przybyli do jego biura bez nakazu, przeszukali pomieszczenia, skonfiskowali część dokumentów związanymi z jego sprawami i aresztowali go. Agenci przeszukali bez nakazu także dom Davoodiego.

Współprzewodniczący IBAHRI, Hon Michael Kirby powiedział, że "Bez dostępu do adwokata, prawa Amirsalara Davoodiego do rzetelnego procesu sądowego są łamane w najbardziej fundamentalny sposób przez władze irańskie”.

IBAHRI wezwał władze irańskie do zezwolenia Davoodiemu na dostęp do adwokata i pełnych praw do odwiedzin rodziny. Ponadto przypomniał władzom irańskim, że mają obowiązek albo oskarżyć Davoodiego o przestępstwo i sądzić go zgodnie z międzynarodowymi standardami sprawiedliwego procesu, albo natychmiast uwolnić.

(więcej na stronie IBA)

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry