Kolejne międzynarodowe organizacje zaniepokojone sytuacją w Polsce

Swoje zaniepokojenie tzw. reformami sądownictwa wyraziły kolejne międzynarodowe organizacje prawnicze – Union Internationale des Avocates oraz The Bar of England and Wales.

Unia Adwokatur (UIA) skierowała pismo do prezydenta RP Andrzeja Dudy i do prezes Rady Ministrów Beaty Szydło. Organizacja alarmuje, że proponowane zmiany w ustawach o Krajowej Radzie Sądownictwa, o zmianie ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz w ustawie o Sądzie Najwyższym są zmianami konstytucyjnymi i będą miały poważny wpływ na niezależność sądownictwa w Polsce. „UIA zdecydowanie sprzeciwia się tej reformie, ponieważ stwarza ona niebezpieczny precedens zagrażający demokracji w Polsce” - czytamy w liście podpisanym przez Laurence’a Bory’ego, prezydenta UIA. Organizacja apeluje do adresatów o podjęcie działań mających na celu wprowadzenia takich zmian, które nie będą wpływać na niezależność sądownictwa. (czytaj pismo UIA)

Z kolei Andrew Langdon QC, prezes Adwokatury Anglii i Walii, w liście do prezydenta RP zwraca uwagę, że proponowane zmiany wpłyną w znaczny sposób na nadzór władzy wykonawczej nad pracą sędziów, co będzie całkowicie niezgodne z rozdziałem kompetencji władz w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawa.

- Uchwalenie tych ustaw byłoby niezgodne z zasadami prawa i stanowiłoby atak na Krajową Radę Sądownictwa, jak i na Sąd Najwyższy. (…) Nie możemy milczeć, w chwili kiedy zagrożone są zasady państwa prawa – czytamy w liście. Andrew Landgon zwraca się do prezydenta RP, aby skorzystał z przysługujących mu praw i zawetował ustawy. (czytaj pismo The Bar of England and Wales)

List do Prezydenta skierowała również amerykańska adwokatura - American Bar Association. (czytaj pismo)

Swoje zaniepokojenie sytuacją dotyczącą zmian w polskim sądownictwie wyraziły również International Bar Association oraz European Bars Fedaration. (czytaj: Międzynarodowe organizacje prawnicze w obronie niezależnych sądów)

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski