Na co komu praworządność? - polska edycja programu edukacyjnego IBA

Program edukacyjny Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników IBA na temat praworzadności od 6 października 2020 r. zyskuje polską edycję. W ramach polskiej kampanii opracowano szereg przykładów, które pokazują jak praworządność lub jej brak mogą wpływać na codzienne życie osób w różnej sytuacji życiowej – od emerytów, przez rodziców, studentów, pacjentów, po przedsiębiorców czy też po prostu obywateli.

Polska edycja kampanii przebiega pod hasłem „Zadbaj o praworządność, a ona zadba o Ciebie”, program przeznaczony jest dla osób nie zajmujących się zawodowo prawem.

(zobacz stronę kampanii w języku polskim)

Nie każdy jest prawnikiem i nie każdy musi rozumieć prawne zawiłości. Warto jednak, by każdy znał swoje prawa i wiedział, że praworządność, czyli nienaruszalne zasady chronią właśnie zwykłych ludzi – żebyśmy mieli równie szanse, kiedy nie zgadzamy się z politykiem czy urzędem. Silni zawsze sobie poradzą. Dla słabszych to właśnie prawo jest jedyną ochroną. W prosty przyjazny sposób, na przykładach z życia materiały przygotowane przez IBA tłumaczą dlaczego praworządność ma znaczenie na co dzień dla każdego z nas: emeryta, studenta, przedsiębiorcy czy rodzica. Najważniejszym celem kampanii  jest oddalenie się od linii politycznych podziałów, wyjście poza „bańkę” już świadomych obywateli i dotarcie z argumentami do tych wszystkich, których praworządność dotąd nie interesowała lub uważali, że ten temat ich nie dotyczy.

Stowarzyszenie IBA jest otwarte na dalsze możliwości współpracy z instytucjami UE, państwami członkowskimi, stowarzyszeniami prawników i społeczeństwem obywatelskim na rzecz upowszechniania tych materiałów (i innych istotnych informacji/zestawów narzędzi) oraz pomocy w programach mających na celu zwiększenie świadomości i zrozumienia wśród obywateli – oddaje zatem wszelkie materiały kampanii w bezpłatny użytek wszystkim, którzy o praworządności chcą szerzej dyskutować i uczyć.

(czytaj materiały prasowe)

(czytaj materiały dla 20-latków)

(czytaj materiały dla przedsiębiorców)

(czytaj materiały dla rodziców)

(czytaj materiały - podstawowe prawa obywatelskie)

 

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry