Nagroda im. T. Kotarbińskiego dla prof. Zajadły


Prof. Jerzy Zajadło został laureatem nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego za publikację "Minima Iuridica". Książka została wydana przez NRA i Ośrodek Badawczy Adwokatury w ramach serii "Biblioteka Palestry".

Nagroda jest przyznawana za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych.

(zobacz wideorelację z gali wręczenia nagrody na Facebooku)

Tytuł "Minima Iuridica" nawiązuje do znanej pracy Theodora Adorno "Minima moralia. Refleksje z poharatanego życia". U Adorno pojęcie minima moralia dotyczy raczej formy niż treści, zaś w rozważaniach prof. Zajadły chodzi o jedno i drugie - o krótkie formy (minima) na temat prawniczych elementów (minima iuridica). Oba tytuły łączy pobudzona w umyśle autora idea: tak jak podeptanie minimów moralnych może skutkować poharatanym życiem, tak też pogwałcenie prawniczych oczywistości (minima iuridica) prędzej czy później może skończyć się poharatanym prawem.

Profesor Jerzy Zajadło - prawnik i filozof, kierownik Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, członek-korespondent Polskiej Akademii Umiejętności, laureat Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, Nagrody im. Edwarda J. Wende oraz Nagrody Naukowej Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk. Autor ponad 400 prac naukowych.

Współwydawcami książki są – wydawnictwo Arche, Ośrodek Badawczy Adwokatury oraz Naczelna Rada Adwokacka.

(zobacz książkę na stronie wydawnictwa)

Seria wydawnicza "Biblioteki Palestry" została zainicjowana przez Ośrodek Badawczy Adwokatury im. adw. W. Bayera w 2017 r.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry