Analiza i ocena zeznań świadków - książka adw. dr. Wojciechowskiego


"Analiza i ocena zeznań świadków" to tytuł książki adw. dr. Bartosza Wojciechowskiego. Patronat nad publikacją objęła Naczelna Rada Adwokacka. 

W książce omówiono najważniejsze kierunki współczesnych badań nad oceną wiarygodności zeznań świadków i zaprezentowano syntetyczny opis aktualnego stanu wiedzy. Przedstawione zostało spojrzenie z kilku pespektyw na kluczowe zagadnienia pozostajace w związku z odróżnianiem relacji opartych na osobistych obserwacjach od świadomie fałszowanych lub zniekształconych na skutek upływu czynników podmiotowych, lub zewnętrznych. Dokonano opisu nie tylko opracowanych dotychczas metod analizy zeznań, ale również wyników licznych badań przeprowadzonych w celu zweryfikowania ich założeń.

Książka zawiera charakterystykę teoretycznych założeń oraz możliwości praktycznego wykorzystania trzech metod psychologicznej analizy zeznań świadków: Statement Validity Assessment, Reality Monitoring i Multivariable Adults' Statements Assessment Model. Autor wyjaśnia, która z nich pozwala na najbardziej niezawodną diagnozę, a także jaki jest stopień obciążenia błędami wyników analizy przy ich użyciu. Wskazuje też, które kryteria treściowe zaproponowane przez psychologów, prawników i logików mają najwyższą przydatność diagnostyczną. Szczególną uwagę poświęca różnicom między zeznaniami wiarygodnymi i świadomie fałszowanymi oraz między relacjami aktywnych uczestników zdarzenia, biernych obserwatorów i osób zmyślających odpowiedzi.

W książce zaprezentowano innowacyjne, oparte na algorytmach decyzyjnych, podejście do psychologicznej analizy treści zeznań świadków, które pozwala na znaczącą poprawę trafności ocen. Rozważania dotyczące psychologicznych metod analizy i oceny zeznań uzupełnia omówienie prawniczego i lingwistycznego podejścia do tego zagadnienia. Książka jest źródłem cennych, sprawdzonych empirycznie i użytecznych wskazówek – przydatnych zarówno w praktyce prawniczej, jak i psychologicznej

Bartosz W. Wojciechowski – doktor, prawnik i psycholog, absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, adiunkt w Zakładzie Psychologii Klinicznej i Sądowej UŚ. Od 2005 roku pełni funkcję biegłego sądowego psychologa, jest także adwokatem. W pracy naukowej koncentruje się na problematyce analizy treściowej zeznań świadków i metod przesłuchania.

(zobacz spis treści)


Książkę można zamówić za pośrednictwem strony: (zobacz stronę)

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski