Promocja książki "BEHEMOT. Narodowy Socjalizm. Ustrój i funkcjonowanie 1933 – 1944"

Promocja i dyskusja na temat książki Franza Neumanna "BEHEMOT. Narodowy Socjalizm. Ustrój i funkcjonowanie 1933 – 1944" odbędzie się 27 lutego o godz. 18.00 w POLIN Muzeum Żydów Polskich w Warszawie.

W dyskusji udział wezmą Konstanty Gebert i Rafał Wnuk, spotkanie poprowadzi Jerzy Giebułtowski.

Behemot uznawany jest za jedno z klasycznych dzieł współczesnej politologii. Autor pokazuje rozległą analizę faszyzmu niemieckiego. Neumann wskazuje, że myśl hitlerowska była produktem synkretycznym, sięgającym do różnych źródeł, z marksizmem włącznie. W książce ukazano m.in. rolę partii władzy i kult wodza, likwidację klasy średniej, kontrolę prywatności jednostki. Obszerną część Neumann poświęcił prawu, które staje się wyłącznie środkiem technicznym do osiągania konkretnych celów politycznych. Autor opisuje wymianę i zwolnienia sędziów, które następowały jednocześnie z restrukturyzacją sądownictwa, tworzeniem społecznych sądów honorowych, sądów ludowych, sądów specjalnych, a także likwidacją samorządu sędziowskiego. Ograniczona została możliwość korzystania z pomocy adwokata, najpierw w sprawach z zakresu prawa pracy, później wyłączono prawo wyboru obrońcy przez oskarżonego.

Dzieło Neumanna posłużyło Stanom Zjednoczonym do sformułowania ich celów politycznych wobec powojennych Niemiec. Te cele to: denazyfikacja, demokratyzacja, demilitaryzacja i dekartelizacja. Każdy z tych celów skierowany był przeciwko jednemu z wyodrębnionych przez Neumanna elementów systemu władzy. On sam był jednym z prokuratorów, przygotowujących norymberskie procesy niemieckich zbrodniarzy wojennych.

Książka Franza Neumana dopiero w ubiegłym roku doczekała się tłumaczenia na język polski. Jej wydawcą jest Wydawnictwo Naukowe TEXTURA we współpracy z United States Holocaust Museum. Naczelna Rada Adwokacka wsparła finansowo jej wydanie.  

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.

Zapraszamy. 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/