O Konstytucji od Myszkowa po Wrocław - kolejny tydzień Tour de Konstytucja

  • Czym jest praworządność i państwo prawa i dlaczego Unia Europejska interesuje się praworządnością?
  • Głosuję na Polskę” -  dyskusja o tym, czy w ramach wyborów możemy tylko głosować czy coś więcej.
  • Czy prawa i wolności obywatelskie są przydatne dla sprawowania wymiaru sprawiedliwości?
  • Czy wymiar sprawiedliwości należy reformować i czy w procesie jest potrzeby obrońca?
  • Te tematy podejmowano na kolejnych przystankach Tour de Konstytucja.
  • Trwa projekt obywatelski Tour de Konstytucja, w ramach którego adwokaci, sędziowie, prawnicy, ludzie kultury i liderzy opinii publicznej prowadzą debaty o ustawie zasadniczej w kilkudziesięciu miastach i miasteczkach. Trasa, która rozpoczęła się 4 czerwca, trwać będzie 84 dni.
  • W projekt zaangażowana jest Naczelna Rada Adwokacka.

 

17 lipca we Wrocławiu przystanek został zorganizowany we współpracy z Obserwatorium Wyborczym i przebiegał pod hasłem „Głosuję na Polskę”. W dyskusji na temat tego czy w ramach wyborów możemy tylko głosować czy coś więcej,  wzięli udział  Danuta Przywara, adw. Kinga Dagmara Siadlak i Marcin Skubiszewski. Robert Hojda uchylił rąbka tajemnicy o przyszłorocznych planach Tour de Konstytucja. We Wrocławiu obecny był także sędzia Igor Tuleya.

16 lipca przystanek w Kędzierzynie Koźlu miał rozbudowaną formułę. Rozmawiano o  równouprawnieniu z udziałem Jacka Różyckiego, Moniki Ciemięgi, Andrzeja Stefańskiego oraz Danuty Przywary, a także o wolności słowa z Robertem Hojdą, Ludwiką Wujec i Danutą Przywarą.  

Był występ Zosi i Jakuba Mączyńskich, a także symulacja rozprawy opartej na legendzie trzech braci kozłów (jest to legenda związana z powstaniem nazwy Kędzierzyn-Koźle).

38. przystanek TdeK miał miejsce na osiedlu Nikiszowiec w Katowicach. Sędzia Anna Głowacka, prokurator Aleksandra Antoniak-Drożdż i sędzia Adam Synakiewicz rozmawiali o tym czy prawa i wolności obywatelskie są przydatne dla sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Sędzia Igor Tuleya z adw. Kingą Siadlak i Bartoszem Żukowskim i sędzią Maciejem Ferkiem zastanawiali się czy wymiar sprawiedliwości należy reformować i czy w procesie jest potrzeby obrońca.

Z kolei w Tychach adw. Natalia Klima-Piotrowska, przewodnicząca Komisji Praw Człowieka NRA, prowadziła debatę o Konstytucji i Karcie Praw Podstawowych, w której uczestniczyli sędzia Adam Synakiewicz i adw. prof. Jacek Barcik. Była także debata o wolności słowa z udziałem sędziego Igora Tulei oraz aktora Bartosza Żukowskiego, który moderował adw. Bartłomiej Piotrowski. Śląską Palestrę reprezentował także adw. dr Marek Stańko.

Na przystanku w Żorach z busa Tour de Konstytucji wysiedli sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie Adam Synakiewicz, adw. Michał Chochoła Stowarzyszenie Adwokackie "Defensor Iuris, Robert Hojda. Zdalnie w dyskusji brali udział prof. Adam Bodnar i prof. Zbigniew Hołdys.

W Myszkowie z mieszkańcami spotkali się prof. Włodzimierz Wróbel, sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie Adam Synakiewicz, prok. Krystyna Paszek ze Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia", dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Częstochowie adw. Marcin Karpiński, mec. Aneta Niemczyk-Riwierska. Rozmowa dotyczyła tego, czym jest praworządność i państwo prawa i dlaczego Unia Europejska interesuje się praworządnością.

 

Najbliższe przystanki Tour de Konstytucja:

18 lipca godz. 12:00     Nowa Ruda | Festiwal Góry Literatury - Rynek                                  

20 lipca godz. 16:00     Lwówek Śląski - Rynek                                 

21 lipca godz. 17:00     Bolesławiec – Rynek

 

Trasę można śledzić na stronie: https://www.tour-de-konstytucja.pl/

 

Organizatorem Tour de Konstytucja jest Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Z ramienia Naczelnej Rady Adwokackiej w projekt zaangażowana jest Komisja Wizerunku NRA.

 

 

 

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry