Ochrona obywateli to zadanie i sprawdzian dla sędziów

Adw. prof. Maciej Gutowski i adw. prof. Piotr Kardas w najnowszym felietonie opublikowanym w  „Rzeczpospolitej” piszą o postawie sędziów w obecnej sytuacji.

Zdaniem adwokatów podstawową powinnością sędziów jest wykładnicze poszukiwanie słusznego prawa oraz odmowa stosowania takiego, którego nie można pogodzić ze standardami wynikającymi z prawa UE, umów międzynarodowych i konstytucji. - Wizja sądów, które staną się posłuszne politykom i pozbawią obywatela ochrony, zakłada milcząco, że po zmianach sędziowie orzekać będą bez uwzględniania konstytucji, umów międzynarodowych i prawa europejskiego. W sposób posłuszny władzy. Tyle że jeśli to uczynią, rażąco naruszą prawo. Staną się tak samo niegodni pełnienia funkcji, jak sędziowie literalnie stosujący dekrety stanu wojennego. – czytamy.

Autorzy przekonują, że ochrona obywateli to zadanie i sprawdzian dla sędziów oraz wszystkich prawników ponoszących nie tylko moralną odpowiedzialność za kształt stosowania prawa. - Dzisiaj jak nigdy przedtem aktualna jest potrzeba tworzenia wspólnoty interpretacyjnej prawników. To od niej zależy to, czy zdołamy zachować sądy dla obywateli. Dlatego jak koszmarny sen brzmią pojawiające się zapowiedzi przejścia wszystkich sędziów SN w stan spoczynku na znak protestu przeciwko wprowadzonym zmianom – piszą adwokaci. 

czytaj cały artykuł 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry