Od stycznia 2018 r. elektroniczna ewidencja VAT także dla mikroprzedsiębiorców


Od stycznia 2018 r. ponad półtora miliona mikroprzedsiębiorców dołączy do grona podatników VAT, którzy prowadzą elektroniczną ewidencję VAT i przesyłają ją jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT). Do tej pory zadanie to realizowały duże firmy (od 1 lipca 2016) oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (od stycznia 2017 r.)

Wprowadzenie JPK ma przyczynić się do wzmocnienia uczciwej konkurencji w Polsce poprzez eliminowanie kontrahentów. JPK pomoże także w porządkowaniu ewidencji VAT przedsiębiorcy i ograniczy liczbę kontroli ze strony służb skarbowych. JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Dane do utworzenia pliku są pobierane bezpośrednio z rejestru VAT firmy. Przesyła się go wyłacznie w wersji elektronicznej, w okeślonym układzie i formacie, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

Mikroprzedsiębiorcy mogą wysyłać plik JPK_VAT wcześniej, do czego zachęca Ministerstwo Finansów. Składając go teraz przedsiębiorcy mogą zyskać szybszy zwrot VAT - do 25. dni przy rozliczeniach za październik, listopad i grudzień 2017 r. Ponadto mogą sprawdzić, z czym wiąże się nowy obowiązek i przygotować się do niego wcześniej. Upewnia sie też, że ich rozliczenie jest poprawne.

Ministerstwo Finansów poleca przedsiębiorcom korzystanie z bezpłatnej i bezpiecznej aplikacji (dostępnej na stronie www.jpk.mf.gov.pl), która umożliwi utworzenie i wysłanie JPK_VAT.

Wszelkich ddatkowych informacji oraz bieżącego wsparcia udziela Krajowa Informacja Skarbowa pod numerem 801 055 055 lub 22 330 0330

(czytaj list Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów, Pawła Cybulskiego)

(czytaj ulotkę)

(zobacz film informacyjny)

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/