Promocja książki o adw. Leonie Nowodworskim 4 grudnia w Warszawie


Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej ad. Jacek Trela oraz prezes Ośrodka Badawczego Adwokatury adw. Andrzej Zwara zapraszają na prezentację książki "Adwokat z Nowego Światu - o Leonie Nowodworskim z Hanną Nowodworską-Grohman" 4 grudnia w Warszawie. Publikacja ukazała się w ramach serii "Biblioteki Palestry". Autorką jest adw. Ewa Stawicka.

Książka jest wywiadem-rzeką z córką adw. Leona Nowodworskiego, ilustrowana zdjęciami z archiwum domowego. "Ambicją, jaka przyświecała opracowaniu tej książki, jest zatem ułatwienie Czytelnikowi przyjaznego wniknięcia w atmosferę warszawskiej palestry okresu międzywojennego, jak również umożliwienie zrozumienia, na czym polegały realne problemy, które stawiała przed nią najpierw odradzająca się niepodległość Polski, a w niedługim czasie - rzeczywistość okupacyjna II wojny światowej." - czytamy we wstępie.

Inspiracją do powstania książki były obchody 100-lecia Adwokatury Polskiej w 2018 r. i 100-lecia izby warszawskiej w 2019. Przygotowanie szerokiego opracowania o adw. Leonie Nowodworskim zasugerował adw. Andrzej Rościszewski.

Leon Nowodworski (1889-1941) - wybitny adwokat, na krótko przed wybuchem II wojny światowej wybrany dziekanem warszawskiej izby adwokackiej, redaktor naczelny "Palestry", w okresie międzywojennym działacz polityczny związany z Narodową Demokracją, następnie w czasie wojny członek władz konspiracyjnych adwokatury i Polskiego Państwa Podziemnego, "człowiek z krwi i kości, mający ciekawe pasje, umiejący na co dzień harmonijnie godzić rozliczne i różnorakie obowiązki z życiem rodzinnym, rozrywką, twórczością publicystyczną, a nawet poetycką".

Spotkanie autorskie odbędzie się 4 grudnia o godz. 18.00 w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie przy Alejach Ujazdowskich 49 w sali im. Henryka Krajewskiego na I piętrze.

Współwydawcami książki są wydawnictwo Arche, Ośrodek Badawczy Adwokatury oraz Naczelna Rada Adwokacka.
Seria wydawnicza "Biblioteki Palestry" została zainicjowana przez Ośrodek Badawczy Adwokatury im. adw. W. Bayera w 2017 r.Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski