Sąd bliżej ludzi – dzień otwarty w warszawskim sądzie

Jak wygląda rozprawa sądowa i praca sędziów „od kuchni” dowiedzą się uczestnicy spotkania organizowanego 11 września br. w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Wstęp wolny.

Spotkanie składać się będzie z dwóch części: panelu dyskusyjnego oraz symulacji rozprawy. Spotkanie, które ma formułę otwartą ma pomóc zrozumieć jak w praktyce działają sądy, czym kierują się sędziowie wydając wyroki oraz dlaczego wyrok nie zawsze odzwierciedla oczekiwania uczestników sporu sądowego. Gościem spotkania będzie aktor Jerzy Radziwiłowicz, który zainicjuje dyskusje na temat istoty sprawowania wymiaru sprawiedliwości.

W trakcie spotkania odbędzie się panel dyskusyjny i szeroka debata z publicznością pod hasłem „Wszystko co chcielibyście wiedzieć o sądach, ale boicie się zapytać”. W dyskusji wezmą udział: dr hab. prof. UW Marcin Matczak, Monika Pawłowska – sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, adw. Sylwia Gregorczyk-Abram – przedstawicielka Inicjatywy Obywatelskiej „Wolne Sądy”, Ewa Ivanova – dziennikarka, publicystka prawna, Bartosz Pilitowski – prezes zarządu Fundacji Court Watch.

Na zakończenie odbędzie się symulacja rozprawy pt.: „Zróbmy prywatkę jakiej nie widział świat”.

- Chcemy pokazać sędziego jako „empatycznego rozjemcę”, działającego w granicach i na podstawie prawa. Sąd powinien być postrzegany, jako niezależna od władzy instytucja, do której właśnie dzięki niezależności obywatel może mieć zaufanie i obdarzać ją autorytetem – mówi adwokat Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy Obywatelskiej „Wolne Sądy”.

Organizatorami spotkania są: Sąd Okręgowy w Warszawie, Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie oraz Inicjatywa Obywatelska „Wolne Sądy”.

Czytaj szczegółowy program i zaproszenie

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/