THEMIS: zaproponowane przez ministerstwo stawki za pracę adwokata uwłaczają godności

  • - Zaproponowane stawki wynagrodzenia za pracę adwokata uwłaczają godności zawodu adwokackiego – uważa Zarząd Stowarzyszenia Sędziów THEMIS w wydanym 23 sierpnia stanowisku, odnosząc się do propozycji zmian w rozporządzeniu ministerstwa sprawiedliwości dotyczącym stawek za sprawy z urzędu.
  • Sędziowie są zdania, że wynagrodzenie wypłacane przez Skarb Państwa adwokatom musi być godziwe oraz odpowiadać rodzajowi wykonywanej pracy oraz kwalifikacjom wymaganym do jej wykonywania, a także uwzględniać ilość i jakość świadczonej pracy.

Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt rozporządzeń zmieniających: rozporządzenie w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu oraz rozporządzenie w sprawie opłat za czynności adwokackie (oraz tożsame dotyczące radców prawnych). Projekt dotyczy m.in. kosztów w sprawach nieletnich. I tak na przykład, w sprawie dotyczącej demoralizacji nieletnich resort sprawiedliwości proponuje za pomoc prawną z urzedu stawkę 60 zł, zaś w sprawie czynów karalnych nieletnich 180 zł.

- Nie ma potrzeby przypominać, że w żywotnym interesie wymiaru sprawiedliwości leży zapewnienie obywatelom należytej pomocy prawnej m.in. poprzez zapewnienie odpowiedniego wsparcia ze strony osób zawodowo tym się zajmujących i należycie do tego zadania przygotowanych. Zasady wykonywania profesji adwokackiej nakazują adwokatowi wyznaczonemu z urzędu obligatoryjne podjęcie się sprawy, od czego, poza wyjątkowymi przypadkami, adwokat nie może się uchylić. Z kolei obowiązkowi podjęcia się prowadzenia sprawy towarzyszy podstawowa reguła, zgodnie z którą standard pracy adwokata w sprawach z urzędu ma być taki sam, jak w sprawach prowadzonych przez adwokata ustanowionego przez klienta. - tłumaczą sędziowie. 

W swoim stanowisku THEMIS zaznacza też, że wysokość proponowanych stawek jest znacząco niższa od stawek wynagrodzenia wypłacanego osobom wykonującym najprostsze, niewymagające żadnego przygotowania zawodowego zajęcia. – Sytuacja ta godzi nie tylko w uzasadnione interesy środowiska palestry, ale także w słuszne interesy obywateli korzystających z pomocy adwokatów wyznaczanych z urzędu, a pośrednio – także w interesy wymiaru sprawiedliwości – czytamy.

Czytaj stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Sędziów THEMIS

Czytaj też:

Stanowisko ILiPP do projektu zmian rozporządzeń MS w sprawie opłat za czynności adwokackie z wyboru i urzędu

Pismo Prezesa NRA do Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie projektu rozporządzenia dot. stawek adwokackich

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski