Wspomnienia o Macieju Bednarkiewiczu - nowa publikacja


"Wspomnienia o Macieju Bednarkiewiczu" to nowa publikacja Biblioteki Więzi. Współautorami są m.in. kard. Stanisław Dziwisz, Hanna Suchocka czy Krzysztof Zanussi.

Z książki wyłania się nakreślony przez wiele osób portret wybitnego prawnika i autorytetu nie tylko w środowisku adwokatury. Maciej Bednarkiewicz w powojennej historii naszego kraju był jedną z tych osób, które dzięki swej odwadze, hartowi ducha i wierności ideałom, ale też zwykłej ludzkiej dobroci stały się dla Polaków wzorem postępowania i obywatelskiej postawy w obliczu rozgrywających się na naszych oczach politycznych i społecznych zdarzeń.

Współautorami książki są m.in. kard. Stanisław Dziwisz, prymas Józef Kowalczyk, Hanna Suchocka, Barbara Piwnik, Andrzej Dobosz, Krzysztof Zanussi.

Do książki dołączono płytę z filmem "Niedokończona rozmowa z mecenasem Maciejem Bednarkiewiczem" Lidii Ujazdowskiej i Macieja Różańskiego. Film wyprodukowało Muzeum Historii Polski w 2018 r.

Adwokat Maciej Bednarkiewicz, obrońca w procesach politycznych, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej w latach 1989-1995.

Studia prawnicze odbył na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1969 roku, nieprzerwanie, prowadził praktykę adwokacką. W latach 80-tych był obrońcą w sprawach politycznych. Był adwokatem opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, matki Grzegorza Przemyka - maturzysty, śmiertelnie pobitego w maju 1983 r. przez milicję w Warszawie. To zaangażowanie kosztowało go kilka miesięcy spędzonych w areszcie. Współpracował z Komitetem Prymasowskim, pomagającym internowanym. Bronił prześladowanych robotników radomskich, występował w procesie sprawców masakry na Wybrzeżu w 1970 r., angażował się w  procesy po śmierci dziewięciu górników z kopalni „Wujek”, zabitych przez ZOMO w pierwszych dniach stanu wojennego w grudniu 1981 r. Przez kilkanaście lat starał się o to, by były szef MSW gen. Czesław Kiszczak odpowiedział za przyczynienie się do śmierci górników z kopalni „Wujek”.

W 1989 roku startował z ramienia Komitetu Obywatelskiego do Sejmu X kadencji i został posłem.  Dwukrotnie – w latach 1991–1993 i 1997–2001 - pełnił funkcję sędziego Trybunału Stanu. Zasiadał również w radzie konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

W latach 1989-1995 był prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej.

Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Wielką Odznaką "Adwokatura Zasłużonym".

Zmarł 11 listopada 2016 r.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski