Zagraniczne reakcje środowisk prawniczych na inwazję Rosji na Ukrainę


Inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę wywołała reakcję środowisk prawniczych.

Ukraińska Izba Adwokacka (UBA) wydała oświadczenie, w którym zdecydowanie potępiła uznanie przez prezydenta Rosji Władimira Putina "tak zwanych Donieckich i Ługańskich Republik Ludowych".

„Po raz kolejny Federacja Rosyjska rażąco naruszyła zasady i normy prawa międzynarodowego, które gwarantują suwerenność, integralność terytorialną i niepodległość Ukrainy oraz zakazują agresji wojskowej. Przeprowadzenie przez rosyjskie siły zbrojne misji pokojowej na terytoriach zajętych przez Rosję w 2014 r. jest kolejnym aktem agresji, który został z góry zaplanowany i zmierza do jednego celu, jakim jest legalizacja rosyjskiego kontyngentu wojskowego na Ukrainie i jego dalsze rozszerzenie".

Prezes Law Society of England and Wales I. Stephanie Boyce powiedziała: "Jesteśmy poważnie zaniepokojeni wiadomościami z Ukrainy. Zgodnie z jasną zasadą prawa międzynarodowego państwu nie wolno używać siły lub grozić jej użyciem wobec innego państwa. Mamy nadzieję na szybkie zakończenie działań wojennych i myślami jesteśmy z wszystkimi poszkodowanymi. Wspieramy i będziemy nadal wspierać naszych członków w tym regionie".

Kancelariom prawnym w Anglii i Walii przypomniano, jak ważna jest ich rola w zapewnieniu zgodności z sankcjami nałożonymi przez rząd. System sankcji finansowych uniemożliwia firmom prawniczym prowadzenie interesów lub działanie na rzecz wymienionych osób, podmiotów lub statków. Jeśli dana osoba znajduje się na liście sankcji i podlega zamrożeniu aktywów, firmy nie mogą zajmować się tymi funduszami ani udostępniać zasobów tej osobie. Muszą również złożyć raport do Biura ds. Wdrażania Sankcji Finansowych (OFSI), jeśli podejrzewają, że klient ich firmy jest osobą wskazaną w systemie sankcji finansowych.

Przypomniano też, że naruszenie wymogów dotyczących sankcji finansowych może skutkować wszczęciem postępowania karnego lub nałożeniem grzywny.

 

(przejdź do tekstu w j. angielskim)

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry