"Złota legenda Haliny Konopackiej - książka adw. Agnieszki Metelskiej


"Złota legenda Haliny Konopackiej" to kolejna książka adw. Agnieszki Metelskiej. Ukaże się nakładem wydawnictwa Czarne 20 marca.

Halina Konopacka (urodzona w 1900r., zmarła w 1989 r.) była pierwszą polską złotą medalistką olimpijską, uprawiała lekkoatletykę: rzut dyskiem, rzut oszczepem, pchnięcie kulą, skok wzwyż, skok w dal. 31 lipca 1928 roku podczas igrzysk olimpijskich w Amsterdamie ustanowiła rekord świata w rzucie dyskiem wynikiem 39,62 m i zdobyła pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski.

Halina Konopacka była nie tylko gwiazdą stadionów, ale też prekursorką kobiecego ruchu, swobodnej sportowej mody i kobiecej niezależności - czytamy na stronie wydawnictwa Czarne. - Nazywana „Złotą damą polskiego sportu”, „złotą dziewczyną”, „współczesną Dianą”. Była nie tylko wzorem polskiej sportsmenki i propagatorką aktywności, ale także żoną ministra skarbu, przyjaciółką Skamandrytów, dziennikarką, poetką i malarką. We wrześniu 1939 roku wraz z mężem Ignacym Matuszewskim pomagała przy ewakuacji złota z Banku Polskiego.

O jej niezwykłym życiu pisze adw. Agnieszka Metelska, pani mecenas należy do rodziny Konopackich, jej babcia ze strony mamy to Monika z Konopackich Walczakowa.

Adw. Agnieszka Metelska jest absolwentką Wydziału Prawa UW i Podyplomowego Studium Dziennikarskiego. W czasach studenckich związana była z grupą literacką „Stajnia” i teatrem studenckim w Hybrydach. W latach 70., 80. i 90. była reportażystką, współpracowała z wieloma tytułami. Jest autorką zbioru wywiadów „Szukanie puenty życia” (1991), „Gdzie diabeł nie może” (wspólnie z Ewą Nowakowską 1992) oraz tomików poezji „Pamięć” (2008) i "Ślad", ilustrowanych rysunkami jej córki, adw. Justyny Metelskiej. W 1996 roku jej reportaże złożyły się na książkę „Pokuta po polsku”. Gdy w kraju zaczął „kurczyć się” rynek reportażu, wróciła do studiowania prawa. W 1994 roku zdała na aplikację adwokacką. Dziś prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką, była rzecznikiem prasowym przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Wydała książkę o procesach politycznych „Adwokatura warszawska w latach nadziei i przełomu (1956-2009)”.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry