Zmarł adw. Jan Piątkowski


Jan Piątkowski, polski polityk, adwokat, były minister sprawiedliwości, poseł na Sejm I i III kadencji, zmarł 22 lipca. Msza i ceremonia pogrzebowa odbędą się 29 lipca we Wrocławiu.

Jan Piątkowski po 13 grudnia 1981 był działaczem podziemia. 9 maja 1982 został internowany –przebywał w więzieniu w Grodkowie. Mecenas Piątkowski udzielał bezpłatnie porad prawnych członkom Solidarności, osobom represjonowanym z przyczyn politycznych, był także obrońcą działaczy podziemia przed sądami i kolegiami ds. wykroczeń. W latach 1981–1988 był rozpracowywany przez Wydz. III KW MO w Opolu/p. III RUSW w Nysie w ramach KE krypt. Mecenas.

W 1993 roku Jan Piątkowski był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym. Wtedy w ramach sprawowanej funkcji 25 września 1993 roku wydał zarządzenie o wszczęciu polskiego śledztwa ws. zbrodni katyńskiej (jedynego polskiego śledztwa w historii), zaś zarządzeniem z 18 października 1993 roku przeniósł śledztwo ws. zbrodni z Grudnia ’70 na Wybrzeżu z Prokuratury Marynarki Wojennej do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku oraz postawił w stan oskarżenia m.in. gen. Wojciecha Jaruzelskiego (b. ministra obrony narodowej), Kazimierza Świtałę (b. ministra spraw wewnętrznych) i Stanisława Kociołka (b. wicepremiera).

Jan Piątkowski został uhonorowany odznaką „Adwokatura Zasłużonym”.

Msza i ceremonia pogrzebowa odbędą się 29 lipca 2016 roku o g. 13 na Cmentarzu św. Ducha przy ul. Bardzkiej 80 we Wrocławiu. 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry