19 października - Międzynarodowy Dzień Mediacji

19 października 2017 obchodzić będziemy Dzień Mediacji, który ma na celu promowanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów.  

Mediacja to pozasądowe postępowanie, do którego skonfliktowane strony przystępują dobrowolnie i z pomocą osoby trzeciej – bezstronnego mediatora – dążą do rozwiązania konfliktu lub sporu poprzez wypracowanie rozwiązań, z których usatysfakcjonowane będą obie strony. Mediować można zarówno sprawy cywilne, rodzinne, jak i gospodarcze, karne czy dotyczące prawa pracy. Od tego roku można prowadzić również mediacje w sprawach administracyjnych, a już wkrótce dotyczące spraw podatkowych.

- Od lat jestem wielką orędowniczką mediacji. W tej metodzie widzę same zalety: mediacje są mniej stresujące dla stron, odbywają się w nieformalnych, bardziej prywatnych warunkach, są dużo tańsze od spraw sądowych, kończą się szybciej i skuteczniej. W sądzie rzadko obie strony są zadowolone z rozstrzygnięcia, zaś mediacja może być prowadzona dotąd, aż obie strony będą usatysfakcjonowane. Co więcej, popularność mediacji wpływa też korzystnie na odciążenie pracy sądów – tłumaczy adw. Katarzyna Przyłuska-Ciszewska, prezes Centrum Mediacyjnego przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.    

Dzień Mediacji jest kulminacją Tygodnia Mediacji, który co roku przypada w trzecim tygodniu października. W tych dniach odbywa się szereg akcji mających na celu popularyzacje tego typu polubownego rozwiązywania sporów. W tym roku w dniach 18-19 października w Warszawie planowana jest konferencja „Edukacja prawna młodzieży oraz mediacja w szkole – w świetle teorii i praktyki”, organizuje ją Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z partnerem z Królestwa Norwegii. W wielu sądach prowadzone będą dyżury mediatorów, a także prowadzone będą zajęcia dla dzieci i młodzieży w szkołach.  

Kilka dni po ogólnopolskich wydarzeniach, w dniach 27-29 października br. Centrum Mediacyjne przy NRA po raz szósty organizuje szkolenia dla adwokatów, którzy chcieliby uzyskać uprawnienia mediatora.  

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/