42. rocznica podpisania porozumień sierpniowych

  • Adwokaci mieli swój znaczący udział w wydarzeniach, które do nich doprowadziły.
  • W 1980 r. wielu adwokatów podjęło współpracę z powstającym Niezależnym Samorządowym Związkiem Zawodowym "Solidarność.
  • Dla uczczenia 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, w 2020 r. Naczelna Rada Adwokacka przyjęła uchwałę.

W 1980 r. wielu adwokatów podjęło współpracę z powstającym Niezależnym Samorządowym Związkiem Zawodowym "Solidarność.
Adwokat Piotr Łukasz Juliusz Andrzejewski został konsultantem prawnym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z siedzibą w Hucie Katowice i był autorem pierwszego wniosku o rejestrację NSZZ "Solidarność" w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie.
Adwokaci Jan Olszewski, Władysław Siła-Nowicki i Wiesław Chrzanowski (władze blokowały mu przez 21 lat wpis na listę adwokatów) w czasie strajków sierpniowych w 1980 r. przygotowali statut organizacji Wolnych Związków Zawodowych i przedostali się z nim do Stoczni Gdańskiej. Brali też udział w postępowaniu przed Sądem Najwyższym w sprawie rejestracji NSZZ "Solidarność".
Adwokat Jan Olszewski we wrześniu 1980 r. uczestniczył w powołaniu NSZZ w Ursusie.

Dla uczczenia 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, w 2020 r. Naczelna Rada Adwokacka przyjęła uchwałę, w której czytamy:

Podpisanie porozumień sierpniowych – jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, które otworzyło drogę do wolności i demokracji.

Wynegocjowanie pomiędzy komitetem strajkowym a komisją rządową 21 postulatów, które przewidywały m.in. utworzenie niezależnych, samorządnych związków zawodowych, większą ochronę praw pracowniczych oraz ograniczenie cenzury było wielkim sukcesem, do którego by nie doszło, gdyby nie solidarność i wspólnota społeczna oraz chęć dialogu.

W wydarzeniach sierpniowych swój istotny udział mieli adwokaci, którzy objęli pomocą prawną strajkujących i współtworzyli struktury „Solidarności”.

Adwokatura Polska oddaje hołd uczestnikom tamtych dni. Ich działania przyczyniły się do obalenia systemu komunistycznego i były podwaliną demokratycznego państwa prawa.

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski