5 marca 1940 r. - Adwokatura Pamięta

5 marca 1940 roku zapadła decyzja o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych przebywających w sowieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych, wschodnich województw Rzeczypospolitej.
 
Wśród ofiar tej decyzji było 110 adwokatów, którzy jako oficerowie rezerwy Wojska Polskiego trafili do niewoli sowieckiej w trakcie kampanii wojennej we wrześniu 1939 roku.

 

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w przyjętej dziś uchwale przypomina, że decyzja Biura Politycznego KC ZSRR z 5 marca 1940 r. była świadomym i bezprawnym aktem ludobójstwa, zmierzającym do fizycznej eliminacji elit intelektualnych Rzeczypospolitej Polskiej.


Sprawcy tego mordu pozostali bezkarni.
 
Jednocześnie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej pragnie upamiętnić wszystkie ofiary wojny i przypomnieć o wkładzie Adwokatury Polskiej w walkę z nazistowskim i sowieckim okupantem.
 
Wielu adwokatów i aplikantów adwokackich walczyło w wojnie obronnej w szeregach Wojska Polskiego, a następnie w konspiracji. Adwokaci pełnili też funkcje w strażach obywatelskich, włączali się w pracę administracji, służąc swoim doświadczeniem i znajomością przepisów prawa. W sytuacji, kiedy nie funkcjonował wymiar sprawiedliwości, adwokaci niejednokrotnie zastępowali go, rozstrzygając spory i wygaszając konflikty.
 
Szczególnie dziś, gdy świat poznaje rozmiar zbrodni popełnianych na cywilach i jeńcach ukraińskich na terenie suwerennego państwa Ukrainy przez żołnierzy rosyjskich, Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wskazuje na konieczność zintensyfikowania wysiłków stosownych organizacji międzynarodowych w celu zapobieżenia dalszym okrucieństwom oraz bezwzględnego pociągania do odpowiedzialności karnej wszystkich sprawców.

ADWOKATURA PAMIĘTA

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski