Adw. B. Tiutiunik na temat zatrudniania i wynagradzania aplikantów adwokackich

O zasadach zatrudniania i wynagradzania aplikantów adwokackich przez patronów mówi w rozmowie z red. Anną Wojdą adw. Bartosz Tiutiunik, wiceprezes NRA. Wywiad ukazał się 12 września na łamach "Rzeczpospolitej".

Wiceprezes NRA informuje, że w związku z petycją, która była procedowana w Sejmie, wypowiedziami przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości w tej sprawie, a także głosami aplikantów w przestrzeni publicznej, Naczelna Rada Adwokacka zwróciła się do okręgowych rad adwokackich o informacje, czy sposób wynagradzania aplikantów przez adwokatów, rozliczenia finansowe między nimi w poszczególnych izbach są problemem na tyle istotnym, by powodowały postępowania skargowe lub dyscyplinarne z udziałem adwokatów. Z danych statystycznych, które spłynęły z poszczególnych izb, wynika, że problem nie jest tej rangi, jak próbuje go kształtować autor petycji, która trafiła do Sejmu.

"Dostrzegamy go jednak i nie bagatelizujemy. Nigdy, jeśli chodzi władze adwokatury, nie było i nie będzie przyzwolenia na niepłacenie aplikantom za wykonywaną pracę." - mówi adw. Bartosz Tiutiunik.
 

Wiceprezes NRA podkreśla również, że w relacjach adwokat-aplikant nie powinno być zachowań nieuczciwych, które by wykorzystywały podległość czy fakt, że aplikant potrzebuje patronatu. Jeśli obie strony decydują się na współpracę na określonych warunkach i zasadach, w tym finansowych, to te warunki i zasady powinny być przestrzegane.

(przejdź do rozmowy na stronie rp.pl)

 

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry