Adw. Rafał Dębowski o pomyśle wytoczenia przez MS procesu przeciwko prawnikom z UJ

W Rzeczpospolitej ukazał się felieton adw. Rafała Dębowskiego, sekretarza NRA, w którym odnosi się do pomysłu Ministerstwa Sprawiedliwości, w sprawie wytoczenia procesu cywilnego przeciwko profesorom Uniwersytetu Jagiellońskiego – autorom negatywnej opinii o zmianach w prawie karnym.

Ministerstwo Sprawiedliwości wydało 15 czerwca komunikat, w którym  zarzuca, że opinia krakowskich profesorów na temat nowelizacji kodeksu karnego „jest kłamstwem”. - Ministerstwo Sprawiedliwości pozwie za kłamstwo profesorów i doktorantów krakowskiego uniwersytetu do sądu, w obronie swojego dobrego imienia, w obronie polskiego wymiaru sprawiedliwości, a także w obronie renomy samego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Są bowiem granice krytyki i politycznych sporów, których przekraczać nie wolno. - napisano w komunikacie resortu sprawiedliwości.  

Sytuację skomentował w felietonie opublikowanym w "Rzeczpospolitej" adw. Rafał Dębowski. - Dla mnie od resortowych żali ważniejsze jednak jest to, że Sejm (bo to nie Ministerstwo Sprawiedliwości uchwaliło nowele kodeksu karnego) w niekonstytucyjnie ultraordynaryjnym trybie, pozbawiając tym samym obywateli możliwości udziału w sejmowych pracach legislacyjnych, uchwaliło złe prawo. Bo złe prawo nie przestaje być złe nawet wówczas, gdy w jego uzasadnieniu podaje się dobre intencje – napisał sekretarz NRA.

17 czerwca ministerstwo wycofało się z pomysłu wytoczenia pozwu.

czytaj cały artykuł

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry