Adw. Trela: europejscy adwokaci mają prawo pytać o praworządność w Polsce

Nie ma nic niestosownego we wskazywaniu przez zagranicznych adwokatów wad w polskim wymiarze sprawiedliwości, które mogą utrudnić przeprowadzenie uczciwego procesu wobec ich klientów - twierdzi w rozmowie z red. Krzysztofem Sobczakiem adw. Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Wywiad ukazał się 15 marca na portalu lex.pl.

Kontekstem rozmowy jest pytanie skierowane przez irlandzki sąd do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie praworządności w Polsce. Wniosek zgłosił adwokat. 

Adw. Trela podkreśla też, że strona rządowa ze swojej strony objaśnia istotę zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości. Premier Mateusz Morawiecki w tym celu spotkał się niedawno z szefem i wiceszefem Komisji Europejskiej, którym wręczył "białą księgę". "Jeśli rząd jest przekonany, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości nie zagrażają prawom podsądnych, to niech przekonuje do tego organy Unii Europejskiej, rządy innych państw, a także sędziów i adwokatów". - mówi prezes NRA. - "Każdy niech robi to, co do niego należy, ale niech też uznaje prawo adwokatów z innych państw do formułowania takich pytań, jak to zadane przez irlandzkiego adwokata sądowi, który z kolei podzielił te wątpliwości i skierował zapytanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej."

(czytaj całą rozmowę)

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry