Adwokaci dzieciom uchodźców z Ukrainy

Około 20 ton darów zebrano w pierwszym miesiącu zbiórki wewnątrzsamorządowej „Adwokaci dzieciom uchodźców”, przeznaczonej dla najmłodszych uchodźców z Ukrainy. Dary zostały przetransportowane do ośrodków dla cudzoziemców, domów dziecka przyjmujących ukraińskie dzieci w Polsce oraz do samej Ukrainy. Organizatorem zbiórki jest Komisja Wizerunku Naczelnej Rady Adwokackiej.

To już druga zbiórka dla dzieci uchodźców zorganizowana przez Komisję Wizerunku NRA – pierwsza skierowana była dla dzieci uchodźców przekraczających granicę polsko-białoruską i dzieci afgańskich.
 
Zbiórkę darów dla ukraińskich dzieci organizowali koordynatorzy Komisji Wizerunku z 24 izb adwokackich w Polsce. Koordynatorem ogólnopolskim jest adw. Agnieszka Aleksandruk-Dutkiewicz.
 
Zbiórka na rzecz dzieci z Ukrainy rozpoczęła się już 26 lutego 2022 r. Korzystając z doświadczeń poprzedniej akcji, zbierano dary według list zgłaszanych przez ośrodki przyjmujące i opiekujące się ukraińskimi matkami i dziećmi uciekającymi przed terrorem wojny, a także przez pograniczników.
 
Akcja spotkała się z ogromnym i hojnym odzewem. Do współpracy z samorządem adwokackim włączyły się także firmy transportowe, Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, przedstawiciele innych samorządów i zawodów zaufania publicznego oraz mieszkańcy z terenów poszczególnych izb adwokackich.
 
Z ogólnopolską koordynatorką akcji adw. Aleksandruk-Dutkiewicz współpracował komendant Związku Harcerstwa Polskiego w Przemyślu, przekazując na bieżąco informacje o tym, czego najbardziej potrzeba osobom przekraczającym polsko-ukraińską granicę i jakiego rodzaju produkty dla dzieci są poszukiwane.

(czytaj pismo Hufca ZHP Ziemi Przemyskiej)

Kierując się wskazówkami, koordynatorzy akcji w całej Polsce zbierali: musy owocowe w tubkach – poszukiwane ze względu na bezpieczeństwo sanitarne oraz odwodnienie i wyczerpanie dzieci – koce dla dzieci, lekarstwa, krem na odparzenia, żywność dla noworodków i niemowlaków, mleko w proszku, łóżka polowe, komplety pościeli, ręczniki, pidżamy, kapcie, chemię kosmetyczną, ubrania i zabawki.
 
Efekt miesięcznej zbiórki to ok. 20 ton darów, kilka wypełnionych po dach tirów, które dotarły do konkretnych ośrodków w Polsce, m.in. do domu dziecka w Dusznik Zdroju, do Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej nr 5 w Pabianicach, Fundacji Happy Kids w Łodzi, punktu recepcyjnego w Zespole Szkół w Horodle, Internatu Zespołu Szkół nr 3 w Piasecznie, Wolskiego Centrum Kultury Fundacji Droga w Gdańsku.
 
Dary zebrane w adwokackich izbach białostockiej i gdańskiej zostały przewiezione na Ukrainę – w okolice i do samego Kijowa.
 
- Pomoc ukraińskim uchodźcom jest miarą naszej ludzkiej przyzwoitości – podkreśla adw. Agnieszka Aleksandruk-Dutkiewicz, koordynatorka akcji. – Jako adwokaci, powołani do udzielania pomocy prawnej, udzielamy jej także w tym materialnym, rzeczowym zakresie. Każdy z nas może pomóc zmienić świat dla konkretnej osoby, pojedynczego dziecka. Robimy to skuteczniej, gdy łączymy nasze siły.

Zbiórka darów na rzecz dzieci uchodźców jest akcją długofalową.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry