Adwokaci solidarni z tureckimi obrońcami praw człowieka

Komisja Praw Człowieka przy NRA wystosowała pismo do ambasadora Republiki Turcji w Polsce – Yusufa Ziya Özcana - z apelem do władz Turcji o wyjaśnienie śmierci adw. Tahira Elçi, znanego obrońcy praw człowieka, który został zastrzelony 28 listopada 2015 r. w Diyarbakir.

Adw. Tahir Elçi został zabity pojedynczym strzałem w głowę, w ciągu dnia, po zakończeniu konferencji prasowej, podczas której apelował o zakończenie konfliktu turecko-kurdyjskiego. Elçi był aktywistą walczącym o prawa człowieka, reprezentował liczne ofiary przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu, podejmował inicjatywy w organizacjach pozarządowych prowadzących działania w kierunku ochrony praw człowieka na całym świecie. Był również przewodniczącym Izby Adwokackiej w  Diyarbakir.

Adwokaci z Komisji Praw Człowieka przy NRA w piśmie do ambasadora Turcji podkreślają, że na każdym państwie członkowskim Rady Europy ciąży obowiązek przeprowadzenia skutecznego, niezależnego i sprawnego postępowania karnego celem wyjaśnienia każdego przypadku nienaturalnej śmierci.

 Polscy adwokaci wyrazili również solidarność z członkami Adwokatury Republiki Tureckiej.

- Wymaga podkreślenia, że działania adwokatów w obszarze praw i wolności człowieka mają na celu ochronę jednostek, pomoc ofiarom niewłaściwego traktowania przez władze państwowe, w tym torturowanym oraz w inny sposób pozbawionych swoich fundamentalnych praw i wolności. Nie jest to działalność podejmowana przeciwko komukolwiek, ale na rzecz jednostek oraz ich podstawowych praw i wolności. – czytamy w piśmie.

Stanowisko KPCz zostało przekazane również Radzie Adwokackiej w Turcji oraz min. Witoldowi Waszczykowskiemu, ministrowi spraw zagranicznych.

czytaj pismo

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/