Adwokat na uczelni – 15 listopada II edycja

  • „Adwokat na uczelni” pod takim hasłem odbędzie się II edycja akcji zainicjowanej przez Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, a realizowanej przez Komisję Wizerunku NRA.
  • Termin wydarzenia zbiega się z Międzynarodowym Dniem Studenta, przypadającym 17 listopada.
  • W większości z około 30 zgłoszonych do akcji uczelni spotkania adwokatów ze studentami odbędą się 15 listopada.

Po raz pierwszy akcja „Adwokat na uczelni” miała miejsce 17 listopada 2022 r. Wówczas na ponad 20 uczelniach adwokaci i aplikanci adwokaccy spotkali się ze studentami prawa. Akcja okazała się sukcesem.

- Studenci prawa mają przed sobą otwartych wiele ścieżek kariery, a nam zależy na tym, by wybrali aplikację adwokacką i w konsekwencji zostali kiedyś adwokatami, jeżeli ich marzeniem jest wolny zawód prawnika – mówi adw. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. – Przy podejmowaniu decyzji co do własnej przyszłości, warto zapytać kogoś, kto już przeszedł drogę do zawodu, pracuje jako adwokat i może udzielić wyczerpujących odpowiedzi. Na spotkania ze studentami przychodzą także aplikanci adwokaccy, niewiele starsi od studentów, którzy dzielą się swoim doświadczeniem. W ten sposób realizując ideę Adwokatury otwartej, zapraszamy do nas kolejne pokolenia. Pokazujemy też, jak bardzo się zmieniliśmy i jak dynamicznie zmieniamy się nadal.   

Podczas spotkań studenci pytają czy trudno dostać się na aplikację adwokacką, jak wygląda szkolenie aplikanckie, jakie cechy powinien posiadać aplikant, jaka jest rola samorządu adwokackiego, albo po co adwokatowi etyka zawodowa.

- Podczas takich spotkań pokazujemy współczesną twarz Adwokatury – podkreśla adw. Dariusz Lipski, przewodniczący Komisji Wizerunku NRA. – Studenci prawa mają okazję zobaczyć młodych, dynamicznych ludzi, którzy już jako adwokaci obierają różne kierunki swojej działalności, ile ciekawych i ważnych działań podejmują. Studenci mają też okazję poznać przedstawicieli starszego pokolenia i dowiedzieć się, jak zawód adwokata zmienił się w ostatnich dekadach.

Studenci mierzą się ze stereotypem adwokata tkwiącego za mahoniowym biurkiem, na którym stoi zielona lampka.

- Zarówno Adwokatura, jak i cały wymiar sprawiedliwości jest w trakcie cyfrowej rewolucji – podkreśla Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. – Dla pokolenia, które rodzi się z telefonem w dłoni, mamy ważną informację – dokumenty w chmurze, cyberbezpieczeństwo, elektroniczna korespondencja z sądami, a także mLegitymacja w smartfonie to już jest nasza i będzie ich codzienność. Chętnie opowiemy studentom o dostępnych dziś cyfrowych narzędziach i o planach już nie na najbliższe lata, ale najbliższe miesiące – dodaje.

Do II edycji akcji zgłosiło się około 30 uczelni w całym kraju. Pierwsze spotkanie będzie miało miejsce  już 14 listopada na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (Uniwersytet Pedagogiczny). Z kolei 15 listopada spotkania będą miały miejsce na:

Uniwersytecie w Białymstoku; Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy; Akademii Kujawsko-Pomorskiej w Bydgoszczy; Katolickim Uniwersytecie Lubelskim; Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach; Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie; na Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego; na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie; Uniwersytecie Opolskim; Uniwersytecie Rzeszowskim; WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej w Rzeszowie;  Uniwersytecie Szczecińskim; Uniwersytecie Śląskim w Katowicach; Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu; Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie; Uniwersytecie Wrocławskim; Wyższej Szkole Prawa we Wrocławiu; SWPS Wrocław.

Pozostałe uczelnie wyznaczyły spotkania na późniejsze terminy, o których będziemy informować.

(pobierz plakat)

(pobierz plakat w formacie pdf)

 

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski