Adwokatura pamięta o zmarłych adwokatach


Msze święte, koncerty, kwesty, odwiedzanie grobów – jak co roku z okazji Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, adwokaci uczczą pamięć swoich zmarłych kolegów. 

W ostatnim roku odeszli m.in.:

Adw. Ewelina Wolańska zmarła 21 października 2017 r. Była działaczką społeczną, obrończynią w procesach politycznych okresu PRL-u. W latach 1999-2015 była dyrektorem Biura Lecha Wałęsy. Naczelna Rada Adwokacka uhonorowała adw. Wolańską odznaką „Adwokatura Zasłużonym”.

Adwokat dr Stanisław Czarnynoga zmarł 7 czerwca 2017. Był wieloletnim wykładowcą aplikantów adwokackich, działaczem samorządowym, członkiem Wyższej Komisji Rewizyjnej, sędzią Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, wybitnym specjalistą prawa rzeczowego. Naczelna Rada Adwkacka przyznała mu odznaczenie Adwokatura Zasłużonym.

Adw. Andrzej Warfołomiejew zmarł 11 lutego 2017 r. W latach 2001-2004 był członkiem Naczelnej Rady Adwokackiej, a członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie w latach 1989-1995. Od 1987 roku pełnił funkcję członka Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Palestra". Był znawcą prawa podatkowego, finansowego, europejskiego i morskiego. Uhonorowano go odznaką "Adwokatura Zasłużonym".

Adw. Ryszard Parulski w zmarł 10 stycznia 2017. Był nie tylko znakomitym adwokatem, ale także sportowcem, mistrzem świata w szermierce. Ze względu na swoją sportową pasję często reprezentował przed sądem sportowców i dziennikarzy sportowych. Zasłynął również jako obrońca osób pokrzywdzonych w stanie wojennym. Mecenas Parulski znany był również ze swojej działalności społecznej. Był założycielem i prezesem fundacji „Gloria Victis”, „Olimpiada 2012” i Towarzystwa Olimpijczyków Polskich. W latach 1989-1992 był prezesem Polskiego Związku Szermierczego oraz w latach 1990-1992 wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Adw. Maciej Bednarkiewicz zmarł 11 listopada 2016. Był prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej (1989-1995), posłem na Sejm X kadencji, sędzią Trybunału Stanu (1991–1993 i 1997–2001). W latach 80-tych był obrońcą w sprawach politycznych, współpracował z Komitetem Prymasowskim pomagającym internowanym. Za swoją działalność był aresztowany i więziony przez kilka miesięcy. Odznaczony Wielką Odznaką "Adwokatura Zasłużonym" oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Adw. Lech Kozioł zmarł 2 listopada 2016. Adwokat od 1983 r. był członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku. W 1989 roku był także wybrany do Naczelnej Rady Adwokackiej. Przed 1989 rokiem był działaczem opozycji, doradcą "Solidarności" od 1980 roku, obrońcą politycznym, był internowany. Kandydował i dostał się do Senatu I kadencji z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Był przewodniczącym Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich, członkiem Komisji: Praw Człowieka i Praworządności, Inicjatyw i Prac Ustawodawczych, Spraw Emigracji i Polaków za Granicą oraz Ustawodawstwa Gospodarczego. Potem wrócił do pracy w kancelarii adwokackiej.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski