Adwokatura pamięta - uroczystości 79. rocznicy napaści ZSRR na Polskę

W poniedziałek, 17 września 2018 roku przypadła 79. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. Z tej okazji Miasto Stołeczne Warszawa zorganizowało doroczne uroczystości na Skwerze Matki Sybiraczki – pod pomnikiem Pomordowanych i Poległych na Wschodzie. Naczelną Radę Adwokacką na uroczystościach reprezentował adw. Bartosz Grohman – członek NRA.

Na wstępie orkiestra wojskowa odegrała  Hymn Państwowy a trębacz warszawskiej straży miejskiej odegrał hejnał Warszawy. Uroczystości rozpoczęło powitanie uczestników - weteranów, członków Rodzin Katyńskich, władz państwowych i samorządowych. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego minister Dariusz Gwizdała odczytał  list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prezydent napisał, że 17 września to dzień, który otworzył ogrom cierpień. Walczącą z Niemcami Polskę napadł drugi agresor, dokonując czwartego rozbioru Polski. Oznaczało to lata cierpień, wywózek i prześladowań. Było też silne uderzenie w polską inteligencję, a Sybiracy byli karani za wierność Polsce.

Kolejny list, tym razem od  premiera Mateusza Morawieckiego, odczytał minister Marek Suski. Premier wspomniał, że 17 września to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Sojusz dwóch zbrodniczych totalitaryzmów zadał Polsce cios w plecy. Zaczął się rozdział sowieckiej dominacji. Teraz możemy o tym mówić i – jak podkreślił Premier - po latach żywimy nadzieję, że potrafimy w pełni odczytać sens naszych dziejowych doświadczeń. 

Następnie głos zabrała zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska. Stwierdziła, że na mocy tajnego porozumienia Armia Czerwona weszła do Polski. Był to cios w plecy dla walczącej Polski. ZSRR bezprawnie zaanektował połowę naszego kraju. Wysiedleni jechali tygodniami na nieludzką ziemię. Umierali w mrozach tajgi i w spiekocie Kazachstanu. Prezydent Kaznowska zauważyła, że na pomniku są symbole katolickie, prawosławne, żydowskie i muzułmańskie, bo taka była wtedy Rzeczypospolita. Zaapelowała, aby pamięć o losie Sybiraków pozostała w polskich sercach na zawsze.

Kolejno głos zabrał prezes Fundacji Pomordowanych na Wschodzie, generał w stanie spoczynku Leon Komornicki, który uczcił pamięć ofiar oraz oddał cześć pamięci inicjatora pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie,  Wojciecha Ziembińskiego oraz ks. Stefana Niedzielaka - kapelana rodzin katyńskich.  

Wystąpienia mieli także prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabela Saryusz Skąpska, Mieczysław Pogodziński ze Związku Sybiraków, prezes warszawskiego oddziału związku Sybiraków Stanisław Sikorski oraz przedstawiciele organizacji katyńskich i kombatanckich. 

Odmówiono ekumeniczną modlitwę za pomordowanych i poległych na Wschodzie. Dowódca Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego odczytał Apel Pamięci. 

Następnie pod pomnikiem złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Adwokat Bartosz Grohman złożył wiązankę od Adwokatury Polskiej z napisem „Adwokatura Polska Pamięta”.

Na zakończenie uroczystości odśpiewano hymn sybiraków.

 


Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry