Adwokatura upamiętni adwokatów i aplikantów – ofiary nazizmu i sowietyzmu

6 czerwca br. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbędzie się uroczystość upamiętniająca adwokatów i aplikantów adwokackich – ofiary zbrodni niemieckiego nazistowskiego totalitaryzmu z lat 1939–1945 oraz ofiary zbrodni sowieckiego totalitaryzmu z lat 1939–1956.

Tego dnia pośmiertnie zostanie przyznana im odznaka „Adwokatura Zasłużonym”.

Adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, symbolicznie przekaże odznaczenie przedstawicielce pokolenia wojennego, uczestniczce Powstania Warszawskiego, seniorce izby warszawskiej – adw. Annie Sobocińskiej-Lorenc.

Z kolei adw. Andrzej Tomaszek, członek NRA, wygłosi wykład na temat udziału i losów adwokatów i aplikantów adwokackich w II wojnie światowej.    

Przyznając tę odznakę Adwokatura Polska chce oddać hołd obywatelom II Rzeczypospolitej różnych narodowości ‒ zarówno znanym, jak i nieznanym z imienia i nazwiska ‒ ofiarom więzień, gett, obozów jenieckich, obozów koncentracyjnych, łagrów, zsyłek i innych miejsc kaźni, egzekucji ulicznych, poległym w Powstaniu Warszawskim i Powstaniu w Getcie Warszawskim oraz na wszystkich frontach II wojny światowej.

- Obrona wartości ogólnoludzkich, patriotyzm, poczucie odpowiedzialności zawodowej oraz przynależności do narodu i społeczeństwa, afirmowane przez adwokatów i aplikantów adwokackich na co dzień, stały się przyczynkiem do represji wobec całego środowiska ze strony sowieckiego totalitaryzmu. Aby ta ofiara nie została zapomniana przez przyszłe pokolenia adwokatów i aplikantów adwokackich, Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej podjęło powyższą uchwałę. – czytamy w uzasadnieniu uchwał.

Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku, na profilu Naczelnej Rady Adwokackiej.

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry