Adwokatura upamiętni adwokatów i aplikantów – ofiary nazizmu i sowietyzmu

6 czerwca br. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbędzie się uroczystość upamiętniająca adwokatów i aplikantów adwokackich – ofiary zbrodni niemieckiego nazistowskiego totalitaryzmu z lat 1939–1945 oraz ofiary zbrodni sowieckiego totalitaryzmu z lat 1939–1956.

Tego dnia pośmiertnie zostanie przyznana im odznaka „Adwokatura Zasłużonym”.

Adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, symbolicznie przekaże odznaczenie przedstawicielce pokolenia wojennego, uczestniczce Powstania Warszawskiego, seniorce izby warszawskiej – adw. Annie Sobocińskiej-Lorenc.

Z kolei adw. Andrzej Tomaszek, członek NRA, wygłosi wykład na temat udziału i losów adwokatów i aplikantów adwokackich w II wojnie światowej.    

Przyznając tę odznakę Adwokatura Polska chce oddać hołd obywatelom II Rzeczypospolitej różnych narodowości ‒ zarówno znanym, jak i nieznanym z imienia i nazwiska ‒ ofiarom więzień, gett, obozów jenieckich, obozów koncentracyjnych, łagrów, zsyłek i innych miejsc kaźni, egzekucji ulicznych, poległym w Powstaniu Warszawskim i Powstaniu w Getcie Warszawskim oraz na wszystkich frontach II wojny światowej.

- Obrona wartości ogólnoludzkich, patriotyzm, poczucie odpowiedzialności zawodowej oraz przynależności do narodu i społeczeństwa, afirmowane przez adwokatów i aplikantów adwokackich na co dzień, stały się przyczynkiem do represji wobec całego środowiska ze strony sowieckiego totalitaryzmu. Aby ta ofiara nie została zapomniana przez przyszłe pokolenia adwokatów i aplikantów adwokackich, Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej podjęło powyższą uchwałę. – czytamy w uzasadnieniu uchwał.

Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku, na profilu Naczelnej Rady Adwokackiej.

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski