Adwokatura upamiętniła wielkich Polaków pochowanych na Cmentarzu Rakowickim


Korzystając z okazji udziału w Dniach Kultury Adwokatury, które odbyły się w dniach 28-30 października w Krakowie, adw. Bartosz Grohman, zastępca sekretarza NRA, odwiedził Cmentarz Rakowicki, aby w przeddzień święta zmarłych upamiętnić wybitnych Polaków.

Chorągiewki z napisem „Adwokatura Polska pamięta” zamieszczone zostały na grobach Jana Matejki, wybitnego malarza i twórcy m. in portretu adwokata Jana Krajewskiego (zobacz portret), Heleny Modrzejewskiej, aktorki słynącej nie tylko z talentu i urody, ale także z propagowania polskości w Stanach Zjednoczonych, Erazma Jerzmanowskiego, przemysłowca i filantropa, Ignacego Daszyńskiego, premiera rządu RP w roku 1918, wicemarszałka, a potem marszałka Sejmu w latach 1928-1930, znakomitego mówcy i polityka PPS, rotmistrza Zbigniewa Dunin-Wąsowicza i jego Rokitniańczykówm, który dowodził dyonem kawalerii II Brygady i zginął w bitwie pod Rokitną w dniu 13 czerwca 1915 roku. Adwokackich chorągiewek nie zabrakło też na grobach żołnierzy Wojska Polskiego poległych w starciach z bolszewiami w latach 1919-1920 oraz na mogile pomordowanych przez hitlerowców w latach 1939-1945.

Cmentarz Rakowicki założony został w roku 1803. Jest obok cmentarzy: Powązkowskiego w Warszawie, Łyczakowskiego we Lwowie oraz Cmentarza na Rossie w Wilnie jedną z najważniejszych dla Polaków nekropolii, gdzie pochowani są zasłużeni dla Ojczyzny wojskowi, artyści i działacze publicznych.

Adwokatura Polska zawsze pielęgnowała pamięć o osobach zasłużonych dla polskiej kultury i państwowości. Stąd Naczelna Rada Adwokacka zachęca wszystkich adwokatów i aplikantów adwokackich, aby przy okazji odwiedzania w najbliższych dniach cmentarzy upamiętniali nie tylko groby adwokatów, ale też innych postaci zasłużonych dla polskiej historii i kultury.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/