Ankieta dot. systemu nieodpłatnej pomocy prawnej


Do wypełnienia ankiety dotyczącej systemu nieodpłatnej pomocy prawnej zaprasza Instytut Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA.

Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło prace nad zmianą koncepcji działania systemu nieodpłatnej pomocy prawnej w Polsce. Naczelna Rada Adwokacka, za pośrednictwem Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA, chce aktywnie włączyć się w prowadzone przez MS prace w tym zakresie. Chcielibyśmy jednak, by działania Instytutu w tej materii był głosem adwokatów, którzy na co dzień świadczą pomoc prawną w punktach NPP, znają tę pracę oraz widzą mankamenty tego systemu. Bardzo liczymy na Państwa aktywny udział i podzielenie się z nami swoimi opiniami.
 

W szczególności zaś chcemy poznać Państwa opinie w następujących kwestiach:

1. Punkty NPP / NPO -  jak Państwo oceniacie ich wyposażenie, lokalizację, godziny pracy oraz czy w Państwa opinii lokale te gwarantują poufność i czy czujecie się Państwo w nich bezpiecznie?

2. System komputerowy do obsługi NPP – jak go Państwo oceniacie?

3. Klienci NPP /NPO – czy Państwa zdaniem system pomaga dziś rzeczywiście osobom, których nie stać na pomoc prawną świadczoną na komercyjnym rynku, a może czy warto znieść całkowicie obowiązujące obecnie oświadczenie uprawniające do uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej ?

4. Zakres pomocy prawnej świadczonej w punkcie NPP – czy Państwa zdaniem jest wystarczający czy też katalog usług świadczonych przez NPP należałoby rozszerzyć/zawężyć?

5. Wynagrodzenie – jak Państwo je oceniacie (wiemy, że nie było ono waloryzowane od 2016 roku)

6. Jak oceniają Państwo zabezpieczanie punktów NPP  i pracę w nich w czasie pandemii COVID -19?

7. Jak oceniają Państwo wprowadzone w wyniku nowelizacji ustawy wizyty domowe dla osób, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się? Czy Państwo jakieś doświadczenia z takich wizyt? Czy często mają miejsce takie wizyty?

Swoje uwagi oraz opinie dotyczące NPP można przesłać za pośrednictwem kontaktu uruchomianego w zakładce „Interwencje Instytutu” (przejdź do strony z formularzem kontaktowym)


 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry