Kronika Naczelnej Rady Adwokackiej

Przedstawiamy skrót wydarzeń z udziałem Naczelnej Rady Adwokackiej.

2 lutego, odbyło się posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w formie zdalnej (czytaj relację)

4 lutego, adw. dr Agnieszka Zemke-Górecka, wiceprezes NRA i prezes Centrum Mediacji, poprowadziła spotkanie Rady Konsultacyjnej Centrum Mediacji. W ramach Rady Konsultacyjnej utworzono grupy robocze, które pracowały w lutym nad: organizacją konferencji na temat profesjonalizacji zawodu mediatora, nad projektem mentoringu w mediacji dla młodych mediatorów, nad konferencją na temat mobbingu i dyskryminacji oraz nad analizą projektu standardów kształcenia mediatorów. Ta ostatnia grupa opracowuje stanowisko, które zostanie przekazane do Społecznej Rady do spraw ADR przy Ministrze Sprawiedliwości.

5 lutego, odbyło się spotkanie Zespołu do spraw regulaminu wykonywania zawodu adwokata, pracującego pod przewodnictwem adw. dr Agnieszki Zemke-Góreckiej, wiceprezes NRA. Zespół obradował (zdalnie) w każdy weekend tego miesiąca, w spotkaniach wzięli też udział zaproszeni eksperci - adw. dr Piotr Piesiewicz i adw. dr Robert Moralian. Po zakończeniu prac Zespół przekaże przygotowany projekt regulaminu Prezydium NRA.

8 lutego, adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, wziął udział w spotkaniu Zespołu ds. opracowania projektu zmian w Zbiorze Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu.

14 lutego, odbyło się zdalne posiedzenie Komisji ds. Równego Traktowania przy NRA. Omówiono działania na najbliższe tygodnie i podsumowano dotychczasowe przedsięwzięcia. Wkrótce Komisja przedstawi efekty pracy, m.in. propozycje debat i interwencji w sprawach ważnych dla adwokatury, m.in w kwestii problematyki ubezwłasnowolnienia.

15 lutego, odbyło się spotkanie Zespołu ds. reformy świadczenia pomocy prawnej z urzędu i systemu stawek wynagrodzeń z urzędu. Zespół działa w ramach Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA. W trakcie spotkania omówiono wyniki dotychczasowych prac Zespołu. Adw. Dorota Kulińska, dyrektor ILiPP, przedstawiła informacje o aktywnościach związanych z problematyką świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej z urzędu, które były przedmiotem działań ILiPP i NRA w ostatnim czasie. Adw. Magdalena Grabarczyk, przewodnicząca Zespołu i adw. Patrycja Nieszporek przedstawiały sporządzoną dla wewnętrznych potrzeb prac Zespołu opinię identyfikującą najistotniejsze zagadnienia wymagające przedyskutowania w środowisku adwokackim, które wyznaczyłyby kierunek forsowanych w pracach legislacyjnych zmian. Przyjęto plan działań Zespołu na najbliższy czas. (czytaj więcej)

15 lutego, adw. Dorota Kulińska, dyrektor Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA reprezentowała Naczelną Radę Adwokacką podczas prac senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Komisja rozpatrywała dwie petycje NRA, które złożył w styczniu 2021 r. adw. Przemysław Rosati. Pierwsza petycja dotyczyła zmian w kpk w zakresie przeszukań pomieszczeń należących do adwokata (czytaj więcej), druga petycja dotyczyła zmian w kpk i kpc w zakresie orzekania o kosztach nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. (czytaj więcej)

16 lutego, adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, wziął udział w spotkaniu Zespołu „Wymiar Sprawiedliwości – Adwokatura dla przyszłości”. Spotkanie poprowadziła adw. Dorota Kulińska, dyrektor Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych. Zespół pracuje w ramach ILiPP.

18 lutego, odbyło się spotkanie Rady Konsuatcyjnej Centrum Mediacji, pod przewodnictwem adw. dr Agnieszki Zemke-Góreckiej, wiceprezes NRA i prezes Centrum Mediacji.

18 lutego, na Starym Cmentarzu w w Słupsku odbył się pogrzeb adw. Renaty Krystyny Mazurkiewicz. Nestorka Adwokatury zmarła 14 lutego br. w wieku 104 lat. Wśród żegnających Pania Mecenas byli: dziekan Leon Kasperski i wicedziekan koszalińskiej izby Paweł Narkun-Kletz. Odtworzono też pożegnalne nagranie adw. Anny Boguckiej-Skowrońskiej. Prezesa NRA na pogrzebie reprezentowała adw. Kinga Siadlak.

Adwokat Krystyna Mazurkiewicz urodziła się w 1917 r. w Wiedniu. Zawód adwokata wykonywała w Słupsku. W roku 1952 była współorganizatorem pierwszego zespołu adwokackiego w Słupsku i w Izbie. W tym Zespole Adwokackim wykonywała zawód oraz pełniła funkcję kierownika. Specjalizowała się w prawie cywilnym, była wykładowcą aplikantów adwokackich, pełniła też funkcję patrona. Z dniem 1 maja 1980 r. adw. Krystyna Mazurkiewicz przeszła na emeryturę.
Uchwałą Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 13 maja 2002 r. przyznano adw. Krystynie Mazurkiewicz odznakę „Adwokatura Zasłużonym”.



Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski