List otwarty prawników dotyczący raportowania schematów podatkowych

Adwokaci, radcowie prawni i doradcy podatkowi wystosowali wspólny list do posłanek i posłów na Sejm w obronie tajemnicy zawodowej.

Sygnatariusze listu wyrażają stanowczy sprzeciw wobec projektowanych przez Ministerstwo Finansów zmian w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa w zakresie obowiązkowego raportowania schematów podatkowych. Wskazują, że obowiązek przekazywania organom podatkowym schematów podatkowych przez radców prawnych, adwokatów oraz doradców podatkowych narusza tajemnicę zawodową oraz umożliwia identyfikację klienta nawet bez podawania jego danych personalnych.

Sygnatariusze podkreślają, że tajemnica zawodowa nie służy ochronie interesów przestępców, ale ochronie najbardziej podstawowych praw jednostki w zderzeniu z państwem. Przestrzegają również przed mogącymi występować po wprowadzeniu wspomianych zmian nadużyciami w stosunku do praw i wolności obywatelskich, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do dalszego spadku zaufania obywateli do instytucji państwa oraz wymiaru sprawiedliwości.

Na koniec prezesi samorządów adwokackiego, radcowskiego oraz doradców podatkowych apelują do posłanek i posłów na Sejm, by nie głosowali za proponowanymi zmianami legislacyjnymi.

(czytaj stanowisko)

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski