Materiały edukacyjne przeciwko mowie nienawiści

W związku z pismem Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej do dziekanów izb adwokackich, z 17 stycznia 2019 r., w którym zachęcał do przeprowadzenia w szkołach zajęć i wykładów na temat społecznych i prawnych skutków mowy nienawiści, publikujemy listę polecanych materiałów edukacyjnych do wykorzystania przy projektowaniu zajęć dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

Materiały zostały przygotowane przez Komisję Praw Człwoieka przy NRA i zamieszczone w zakładce "Prawa człowieka" - "Przeciwdziałanie mowie nienawiści" na stronie adwokatura.pl.

Jednocześnie Komisja zachęca do przesyłania materiałów wykorzystywanych przez adwokatów w działalności edukacyjnej – materiały będą dostępne także w zakładce „Prawa człowieka” - "Przeciwdziałanie mowie nienawiści".

Materiały Rady Europy:

  1. Podręcznik dla edukatorów, w szczególności młodzieży w wieku 13-18 lat "Zakładki" – Przeciwdziałanie mowie nienawiści w sieci poprzez edukację o prawach człowieka (zobacz podręcznik w języku polskim).
  2. Kompas – Edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą (zobacz link)
  3. Kompasik – Edukacja na rzecz praw człowieka w pracy z dziećmi. (pobierz plik)
  4. Materiały w języku angielskim – kampania "Bez Nienawiści" - (zobacz strona w języku angielskim), We can – Taking action against hate speech through counter and alternative narratives (zobacz stronę).

 

Materiały organizacji pozarządowych:
1.    Materiały polecane przez Rzecznika Praw Obywatelskich, stworzone w ramach programu Obywatele dla Demokracji (zobacz link), w tym Narzędziownik edukacyjny (zobacz link).
2.    Informacje o mowie nienawiści na stronie www.uchodzcy.info – jak reagować na mowę nienawiści? (zobacz stronę)
3.    Infografiki stworzone przez Centrum Wielokulturowe. (pobierz)
4.    Scenariusz lekcji dla uczniów gimnazjum stworzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę – Zamiast hejtu (zobacz link)– na Platformie edukacyjnej dla profesjonalistów na temat ochrony dzieci i młodzieży przed przemocą.
5.    Materiały polecane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka: podręcznik „Wokół dyskryminacji” Komisji Europejskiej, w którym znajduje się rozdział poświęcony mowie nienawiści; podane są przykładowe ćwiczenia i materiały. (pobierz plik)
6.    Polecane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka spoty: Niepokonana (zobacz video), Piaskownica (zobacz video), Przytul Hejtera (zobacz video), Kampania społeczna „Eksperyment VERTIMAS/TRANSLATION” (zobacz video).
7.    Webinarium Centrum Edukacji Obywatelskiej – Jak przeprowadzić lekcję o przeciwdziałaniu mowie nienawiści? (zobacz stronę)
8.    Materiały polecane przez Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej: scenariusz lekcji „Słowa, które ranią” (zobacz stronę), materiały Global Dignity o hejcie wśród dzieci i młodzieży (pobierz ze strony), scenariusz lekcji dla uczniów szkół średnich „Od hate speech do hate crime” (pobierz plik).

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry