Międzynarodowa debata o przyszłości zawodów prawniczych

O przyszłości zawodów prawniczych rozmawiali uczestnicy seminarium zorganizowanego przez CCBE (Radę Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy) 20 marca w Warszawie.

Konferencję otworzyła mec. Maria Ślązak, prezydent CCBE. O zastosowaniu nowych trendów technologicznych w pracy prawnika mówił Thierry Wickers, przewodniczący delegacji francuskiej w CCBE. Jego zdaniem, nowoczesne technologie sprawiają, że dostęp do wymiaru sprawiedliwości jest prostszy i tańszy. Dodał, że prawnicy, jeśli nie chcą zniknąć z rynku, powinni się dostosować do zmieniających się trendów.

Adw. Evgeny Zhylin przybliżył gościom jak wygląda sytuacja prawników w Rosji. Stwierdził, że rynek usług prawnych w Rosji jest bardzo liberalny, obecnie dostęp do edukacji jest dużo łatwiejszy niż kilka-kilkanaście lat temu, a to głównie dzięki ogólnemu dostępowi do Internetu. Niemniej szkolenia nie są na najwyższym poziomie. Zauważył też, że coraz więcej kobiet wykonuje zawód prawnika.

Adw. Dominika Stępińska-Duch opowiedziała o skutkach deregulacji na rynku usług prawniczych w Polsce. Również Pani Mecenas była zdania, że prawnicy powinni nadążać za tempem zmian, ale równocześnie powinni zrobić wszystko co możliwe, aby poziom usług był na jak najwyższym poziomie.  

Uczestnicy seminarium dyskutowali również o świadomości i oczekiwaniach klientów wobec przyszłych prawników, a także o polityce regulatorów krajowych i europejskich.

Dzień wcześniej odbyło się wspólne, robocze posiedzenie komisji ds. zagranicznych Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Rady Radców Prawnych. Mec. Maria Ślązak, wiceprezes KRRP,  podkreśliła, że KRRP zwraca szczególną uwagę na włączanie w działalność zagraniczną członków wszystkich izb radcowskich. W komisji reprezentowana jest każda izba, również na poziomie lokalnym izby angażują się w działalność międzynarodową.

Adw. Dominika Stępińska-Duch, przewodnicząca komisji współpracy z zagranicą przy NRA, mówiła o zaangażowaniu adwokatury w prace CCBE, o spotkaniach jakie komisja odbyła z delegacjami zagranicznymi m.in. z Ukrainy, Uzbekistanu, Białorusi, Wietnamu i Tajwanu. Podkreśliła, że komisja w najbliższym czasie chce położyć większy nacisk na szkolenia.      

Podczas spotkania podsumowano Europejski Dzień Prawnika, jaki odbył się 10 grudnia ub.r., a jego obchody wspólnie przygotowały NRA i KRRP. R.pr. Jędrzej Klatka zwrócił uwagę, że na tle innych państw obchody w Polsce były najlepiej zorganizowane. Z lekcji prawa skorzystało 250 szkół w całej Polsce. Tego dnia odbyła się również w Sali Kolumnowej Sejmu RP konferencja na temat retencji danych osobowych.

Uczestnicy spotkania rozmawiali też m.in. o potrzebie doszkalania adwokatów i radców prawnych z prawniczego języka angielskiego. 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry