MS: w marcu br. egzamin adwokacki z aplikacją blokującą zawartość komputera

W marcu br. egzamin adwokacki przeprowadzony zostanie z użyciem aplikacji AZEP, która uniemożliwia łączność z urządzeniami z zewnątrz i  blokuje dostęp do zawartości komputera. Zdający nie będzie mógł korzystać z wgranych programów prawniczych.

Postulat umożliwienia zdającym korzystania z programów prawniczych podczas egzaminów zgłosił Samorząd Aplikantów Adwokackich przy ORA w Warszawie. Ich wniosek aplikantów poparła Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie (uchwała z 25 listopada 2015 r.) oraz Naczelna Rada Adwokacka – Prezydium NRA przyjęło uchwałę popierającą 15 grudnia 2015 r.

Naczelna Rada Adwokacka wystosowała też pismo do Ministerstwa Sprawiedliwości, przedstawiając postulaty aplikantów adwokackich. W odpowiedzi, ministerstwo przypomniało, że na potrzeby egzaminów prawniczy przygotowano aplikację AZEP, przy użyciu której zdający rozwiązują zadania egzaminacyjne, jednak aplikacja ta blokuje dostęp do zawartości komputerów, jak również uniemożliwia łączność z urządzeniami zewnętrznymi. Rozszerzenie funkcjonalności tej aplikacji o możliwość korzystania przez zdającego z systemów informacji prawnych zainstalowanych na komputerze, wymagają opracowania innego rozwiązania informatycznego. Z uwagi na czas potrzebny na analizę postulatu oraz ewentualne przygotowanie nowego rozwiązania a także konieczność zasięgnięcia opinii wszystkich rad okręgowych w kraju, egzamin zaplanowany na 15 marca 2016 roku odbędzie się bez uwzględniania postulatu Samorządu Adwokackiego przy ORA w Warszawie. 

(zobacz pismo Samorządu Aplikantów Adwokackich przy ORA w Warszawie)

(zobacz odpowiedź MS na postulat aplikantów)

(zobacz uchwałę Prezydium NRA z 15 grudnia 2015 r.)

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry