Naczelna Rada Adwokacka wspiera Turniej Debat Oksfordzkich

Już po raz trzeci Naczelna Rada Adwokacka wsparła swoim patronatem Harcerski Turniej Debat Oksfordzkich, który odbył się w sobotę, 4 marca w Centrum Kultury w podwarszawskim Izabelinie. Adwokat Bartosz Grohman, wiceprezes NRA  zorganizował i prowadził imprezę, a  jednym z sędziów turnieju był adw. dr Andrzej Malicki, członek NRA.

 

W turnieju zmierzyły się ze sobą cztery zespoły, które zaprezentowały swoje umiejętności retoryczne. Organizatorem turnieju była Drużyna Starszoharcerska „Puszcza” ze Szczepu 424 Drużyn Harcerskich i Zuchowych „KAMPINOS” Związku Harcerstwa Polskiego. Projekt wsparła Gmina Izabelin, Centrum Kultury Izabelin i Naczelna Rada Adwokacka. Finał był też objęty patronatem Mazowieckiego Kuratorium Oświaty.

Turniej jest inicjatywą skierowaną zarówno do harcerzy, jak i do uczniów. Celem był rozwój umiejętności dialogu i promowanie wśród młodych ludzi kultury debaty opartej na wzajemnym szacunku oraz sile argumentu, a nie na argumencie siły. Podczas tej imprezy młodzież uczyła się wyrażania swoich poglądów w sposób umożliwiający porozumienie, dbając o kulturę wypowiedzi i poprawność językową. W przygotowanie reprezentacji szkoły mocno włączyła się jej dyrekcja i nauczyciele języka polskiego.

Każdą rozgrywkę poprzedzało losowanie tematów oraz roli, jaką dana drużyna odgrywała podczas debaty - strony broniącej tezy bądź jej oponentów.


Tematy celowo prowokowały do dyskusji i obejmowały takie tezy jak:

  • W dobie VR i internetu podróże straciły sens.
  • Sztuczna inteligencja zastąpi ludzi we wszystkich obowiązkach.
  • Młodzież nie ma wpływu na walkę z ociepleniem klimatu na Ziemi.
  • Teatr jest przeżytkiem jako rozrywka. 
  • Odpowiedzialna konsumpcja jest możliwa na świecie.
  • Chodzenie do szkoły jest stratą czasu.
  • Nie warto czynić przedmiotem debaty problemów, na które nie mamy wpływu.
  • Rozwój przemysłowy i technologiczny jest ważniejszy niż rozwój kulturowy.

 

Młodzież przez kilka tygodni przygotowywała się do turnieju, opracowując argumentację oraz trenując debatowanie metodą oksfordzką.

Podczas turnieju młodzi ludzie w wieku od 12 do 16 lat przeprowadzili szereg rozgrywek polegających na dyskusjach z wykorzystaniem metody debat oksfordzkich. Każda rozgrywka była ok. 30-minutowym pojedynkiem dyskusyjnym, zakończonym werdyktem sędziowskim. Debaty oxfordzkie wymagają od uczestników zarówno umiejętności retorycznych, jak również stosowania ścisłych reguł przyjętych w tym modelu dyskusji. Każdy pojedynek uczył też współdziałania w drużynie.

Zespół sędziowski składał się z wybitnych ekspertów mających profesjonalne doświadczenie w prowadzeniu wystąpień publicznych. W jego skład wchodzili: adw. dr Andrzej Malicki, członek Naczelnej Rady Adwokackiej, Marcin Gocłowski, radca Prokuratorii Generalnej RP – juror w poprzedniej edycji turnieju, oraz red. Sławomir Jastrzębowski.

Po każdym występie danego zespołu sędziowie szczegółowo oceniali drużyny. Jury wskazywało na słabe oraz mocne strony ich prezentacji.

Pojedynki dyskusyjne pomiędzy występującymi w trybie turniejowym drużynami gwarantowały świetną zabawę i - jak w sporcie - budziły też ogromne emocje wśród uczestników, jak i publiczności.

Pierwsze miejsce w Harcerskim Turnieju Debat Oksfordzkich zajęła reprezentacja Szkoły w Izabelinie. Jury podkreśliło bardzo wyrównany poziom debaty, a o finalnych lokatach decydowały jedynie niuanse.

Podczas gdy kultura publicznych dyskusji nie jest mocną stroną Polaków, młodzież pokazała, że jest nadzieja na dużą zmianę jakościową w niedalekiej przyszłości. Podczas turnieju uczestnicy pokazali, że można się różnić w poglądach, ale gdy dyskusja opiera się na wzajemnym szacunku, to zarówno w jej trakcie, jak i po niej, wciąż jeszcze chce nam się ze sobą rozmawiać.

Naczelna Rada Adwokacka przygotowała dla uczestników turnieju upominki książkowe, w tym "Sztukę wymowy sądowej" autorstwa adw. Romana Łyczywka, płytę z nagraniem spektaklu „Ja jestem Żyd z Wesela” oraz upominki rzeczowe.

Marszałkiem debaty, pilnującym przestrzegania jej zasad, była dh Zofia Grohman.

Słowo wstępne przed turniejem wygłosiła też wójt Gminy Izabelin – Dorota Zmarzlak.

Kolejna edycja turnieju już za rok.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski