Nieposłuszny obywatel RP - nowa książka prof. Jerzego Zajadło

"Nieposłuszny obywatel RP" to tytuł najnowszej książki prof. Jerzego Zajadło, która ukazała się w serii Biblioteki Palestry. Seria ta została zainicjowana przez Ośrodek Badawczy Adwokatury im. adw. W. Bayera w 2017 r. 

Książka składa się z siedmiu rozdziałów, w których autor rozważa m.in. sam termin nieposłuszeństwa obywatelskiego, etymologię i konteksty znaczeniowe, formy nieposłuszeństwa obywatelskiego w demokracji oraz w odniesieniu do prawa. W podsumowaniu prof. Zajadło zajmuje się symptomami niedemokratycznego państwa bezprawia i sprawiedliwością tranzycyjną.  

"Książka nie jest instruktażem, jak modelowo przeprowadzić akt nieposłuszeństwa obywatelskiego. Nie jest też zbiorem rad prawnych dotyczących unikania lub przynajmniej minimalizowania odpowiedzialności za dokonanie tego aktu (...)" - wyjaśnia sam autor, dodając, że chce tylko pokazać, możliwie wszechronnie, na poziomie refleksji teoretycznej, przed jakim wyborem stoi obywatel nieposłuszny. 

Prof. Jerzy Zajadło, filozof prawa, jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Gdańskim, kierownikiem Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa tegoż Uniwersytetu, a także członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności. Zajmuje się filozofią i teorią prawa oraz prawami człowieka.

Współwydawcami książki są – wydawnictwo Arche, Ośrodek Badawczy Adwokatury oraz Naczelna Rada Adwokacka.

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry